U publikua një video e sulmit me dron në Kremlin, ukrainasit: Rusia po planifikon një sulm të madh terrorist

Një video e re e një sulmi me dron në kryeqytetin rus është shfaqur në rrjetet sociale. Siç mund ta shihni, droni shënjestroi me saktësi kupolën në të cilën ndodhet një direk me flamurin rus.

Ukrainasit mohojnë përfshirjen në këtë incident, duke deklaruar se është një sulm me flamur të rremë dhe se një sulm i tillë nuk u sjell asnjë përfitim.

“Sa i përket dronëve mbi Kremlin. Gjithçka është e parashikueshme. Rusia po përgatit qartë një sulm të madh terrorist. Kjo është arsyeja pse ajo fillimisht ndalon një grup të madh gjoja subversive në Krime. Dhe më pas demonstron “dronë mbi Kremlin”. Para së gjithash, Ukraina është duke luftuar një luftë thjesht mbrojtëse dhe jo duke sulmuar objektiva në territorin e Federatës Ruse. Për çfarë? Kjo nuk zgjidh asnjë çështje ushtarake”, tha Mihailo Podoljak, këshilltar i ministrit të presidentit ukrainas.

Ai shtoi se me këtë akt Rusia dëshiron të ofrojë një bazë dhe justifikim për sulmet e saj ndaj civilëve.

“Së dyti, ne po ndjekim me interes numrin në rritje të aksidenteve dhe incidenteve që ndodhin në pjesë të ndryshme të Rusisë. Shfaqja e dronëve të paidentifikuar në objektet energjetike ose në territorin e Kremlinit mund të tregojë vetëm aktivitetet guerile të forcave lokale të rezistencës. Siç e dini. , dronët mund të blihen në çdo tregti ushtarake”, theksoi Podoljak.

Në fund, ai theksoi se diçka po ndodh në Rusi, por se pas kësaj nuk qëndrojnë ukrainasit.

“Humbja e kontrollit mbi vendin nga klani i Putinit është e dukshme. Por nga ana tjetër, Rusia ka folur vazhdimisht për kontrollin e saj të plotë mbi ajrin. Me një fjalë, diçka po ndodh në Rusi, por patjetër pa dronët ukrainas mbi Kremlin. “përfundon ai. Podoljak.

Kategoritë
BotaLajme