U shfaqën imazhe të ushtarëve amerikanë që digjnin pemishte dhe palma në Irak (Video)

Gjatë pushtimit të Irakut, u shfaqën imazhe të ushtarëve amerikanë që digjnin pemishte dhe palma.

Kanë kaluar 19 vjet që kur forcat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA dhe Britania e Madhe pushtuan Irakun.

Pushtimi i përgjakshëm, i cili filloi me pretendimin se Saddam Hussein, presidenti i shtetit dhe lideri i regjimit Baath, prodhoi armë biologjike, solli vite kaosi politik dhe sigurie që do t’i bënte civilët të paguanin një çmim të rëndë në vend të premtoi “demokraci”.

Ata madje dogjën pemishtet e tyre

Eshtë shfaqur një tjetër aspekt i shkatërrimit të kryer nga forcat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA në Irak.

Në imazhet e shpërndara në mediat sociale, ushtarët amerikanë djegin pemishte dhe palma në Irakun e pushtuar me një flakëhedhës dhe qeshin duke bërë këtë.

 

 

 

Kategoritë
BotaLajme