U ther me thikë në qafë, helikopteri e mori – si ndodhi sulmi ndaj shkrimtarit Rushdie

Shkrimtari Salman Rushdie është sulmuar me thikë, derisa po qëndronte në skenë në Nju Jork. Gjendja e tij nuk dihet akoma 

Më 12 gusht, 2022, rreth orës 11 paradite, një i dyshuar mashkull vrapoi në skenë dhe sulmoi Rushdien dhe një intervistues. Rushdie kishte marrë plagë në qafë dhe u transportua me helikopter në zonën e spitalit. Gjendja e tij nuk dihet akoma”, thuhet në njoftimin e Policisë, të publikuar nga mediat ndërkombëtare.

 

Kategoritë
BotaLajme