Udhëtimi turistik përfundoi në fatkeqësi… Ariu i hëngri të tre!

Tragjedia e ndodhur në Kamçatka, kur tre të rinj rusë humbën jetën në një aksident me helikopter, mori një vazhdim edhe më të tmerrshëm, duke pasur parasysh se trupat e tyre u copëtuan dhe u hëngrën nga arinjtë.

Në këtë aksident humbën jetën Zoya Kajgorodova, organizatorja e udhëtimit, më pas kreu i kompanisë së telefonisë celulare Sergej Kolesnyak dhe pesë herë kampioni i botës në biatlon, Igor Malinovski, 25-vjeçari që drejtonte avionin. .

Hetimi dyshohet se konstatoi se trupat e tyre u tërhoqën zvarrë dhe u hëngrën nga arinjtë pas incidentit.

“Eshtrat e turistëve që vdiqën pas rrëzimit të helikopterit Robinson në Kamchatka u tërhoqën zvarrë nga arinjtë”, raportoi kanali 5TV, duke cituar burime lokale.

Kush ishte djali, vdekja e të cilit po mban zi botën e sportit?

I lindur në vitin 1997 në qytetin Milkovo të Kamçatkës, ai filloi biatlonin si djalë dhe rezultatet treguan se ai është jashtëzakonisht i talentuar, pasi fitoi pesë trofe nga më të mirët në botë në garën për të rinj, tre prej të cilëve. në 2017 dhe 2018. vit, dhe u konsiderua si një nga shpresat më të mëdha të reja të biatlonit botëror, kështu që tashmë në moshën 20-vjeçare ai pati mundësinë të provonte dorën e tij në garat e seniorëve, gjë që është e rrallë për biatlonin.

Megjithatë, megjithë talentin e tij të jashtëzakonshëm, ai nuk ishte në gjendje të bënte një përparim, kështu që me kalimin e kohës ai kishte gjithnjë e më pak interes për këtë sport dhe në fillim të pandemisë së koronavirusit, ai vendosi t’i jepte fund karrierës dhe t’i përkushtohej fluturimit. , pasi ai studioi në Fakultetin Teknik për Pilotët Civilë të aviacionit në Omsk. Ai shpejt kaloi provimin e pilotit dhe filloi të punonte në kompaninë e babait të tij që transportonte njerëz në Kamçatka.

Megjithatë, kur situata me virusin filloi të dobësohej pak dhe kufijtë ishin gjithnjë e më të hapur, ai gjoja shprehu dëshirën e tij për të provuar përsëri biatlon në vitet e ardhshme, por ky plan u parandalua nga një nga tragjeditë më të mëdha në historia e fundit e Kamchatka.

Kategoritë
BotaLajme