Uji artezian filloi të digjej pas tërmetit në Turqi

Pas tërmetit me magnitudë 5.9 që ndodhi më 23 nëntor në lagjen Gölyaka të Düzce në Turqi, ndodhi një ngjarje e pabesueshme.

Pusi artezian, i cili u hap në vitin 2013 në fshatin Yeşilova për të plotësuar nevojat e fushës për ujë, filloi të vlojë dhe të shkumëzojë pas tërmetit.

Duke vënë re situatën, qytetarët kanë konstatuar se uji është djegur kur është ndezur çakmaku.

Nuk dihet ende pse u dogj uji.

Duke thënë se një ngjarje të tillë e hasi për herë të parë, Cemalettin Civil tha: “Kur një çakmak uji del nga 105 metra, ai digjet. Ky ujë u hoq pas tërmetit të vitit 1999. Pranë tij ishte një artezian më parë, por pas Tërmeti i vitit 1999 i ka mbaruar uji. Më pas është shpuar një shpim në këtë zonë dhe ky ujë ka filluar të dalë”.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme