Ukraina ftohet në takimin e ministrave të jashtëm të NATO-s

Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the extraordinary meeting of NATO Ministers of Foreign Affairs with Finland, Sweden and the EU on Russia's attack to Ukraine

Ukraina dhe një numër vendesh jo anëtare të NATO-s janë ftuar të marrin pjesë në takimin dy-ditor të ministrave të jashtëm të NATO-s javën e ardhshme, sipas një deklarate të aleancës veriatlantike.

NATO tha se “ministrat e Jashtëm të Australisë, Finlandës, Gjeorgjisë, Japonisë, Republikës së Koresë, Zelandës së Re, Suedisë dhe Ukrainës, si dhe Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme [Josep Borrell]” do të marrin pjesë në një sesion të takimit më 7 prill.

Disa nga ministrat “mund të marrin pjesë përmes videolidhjes”, thuhet në deklaratë.

Ministrat e Jashtëm nga 30 vendet anëtare të NATO-s do të mblidhen për herë të dytë që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Ky takim vjen pas atij të javës së kaluar të nivelit të lartë, kur liderët e NATO-s u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm mbi krizën në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme