Ukraina i kërkon ndihmë Turqisë për të hetuar vjedhjen e grurit nga rusët

Qeveria ukrainase i ka kërkuar Turqisë ndihmë në hetimin e tre anijeve ruse. Ukraina akuzon rusët për vjedhjen e grurit nga territoret e pushtuara, sipas një letre të raportuar nga Reuters.

Letra, e datës 13 qershor, thotë se anijet vinin nga terminali kryesor i drithit i Krimesë në Sevastopol dhe udhëtuan drejt porteve turke. Zyrtarët ukrainas pretendojnë se Sevastopol është vendi ku merret pjesa më e madhe e grurit të vjedhur nga Rusia.

Letra u bën presion autoriteteve turke të merrnin dokumente në lidhje me ngarkesën dhe mbërritjet e tyre në Turqi.

Tre transportuesit janë Mikhail Nenashev, Matros Pozynich dhe Matros Koshka. Të tre këto anije janë kapur në imazhet satelitore duke u ngarkuar me grurë në Sevastopol.

Kategoritë
BotaLajme