Ukraina po prodhon dronin e saj kamikaze: “Do të mbajë 75 kg eksploziv dhe do të fluturojë deri në 1000 km”

Koncerni shtetëror ukrainas Ukroboronprom ka kryer një sërë testesh të suksesshme të një mjeti ajror pa pilot ukrainas me një distancë prej njëmijë kilometrash, tha sot zëdhënësja e kompanisë Natalia Sad.

“Sot, një sërë fazash të testimit të suksesshëm kanë përfunduar. Në përputhje me udhëzimet e Shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Ukrainës, ne po kalojmë në fazën e testimit të funksionimit të avionit në rast të një sulmi elektronik. ” tha Sad.

“Ne premtuam të bëjmë një dron para fundit të këtij viti”
Ajo kujtoi njoftimet e fundit të shqetësimit për zhvillimin e një droni kamikaze ukrainas që mund të mbajë deri në 75 kilogramë eksploziv.

“Pasi testuam me sukses dronin nën sulm elektronik, shpresojmë të jemi në gjendje ta testojmë në luftim. Ne premtuam se do ta bëjmë para fundit të këtij viti dhe po përpiqemi ta përmbushim atë premtim”, tha zëdhënësja e Ukroboronprom.

Kategoritë
BotaLajme