Ukraina: Rusët janë duke u përgatitur për të rinisur ofensivën

Forcat ruse janë duke u përgatitur për të rinisur operacionet e ofensivës, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë ukrainase të Mbrojtjes, Oleksandr Motuzyanyk, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

Ata janë duke tentuar të marrin kontrollin e qytetit të rrethuar të Mariupolit dhe disa qytezave në Luhansk, dhe përpjekjet e tyre kyçe janë të fokusuara në rrethim të trupave ukrainase në lindje të Ukrainës, është cituar të ketë thënë ai.

Janë duke u vëzhguar disa lëvizje të forcave ruse, jo shumë larg Kievit dhe Çernihivit, mirëpo komanda ushtarake ukrainase nuk e konsideron këtë gjë tërheqje masive, ka thënë Motuzyanyk.

Rusia ka thënë të martën se do të largojë disa trupa nga kryeqyteti ukrainas dhe Çernihivi, mirëpo ka thënë se pozicioni i saj në Krime dhe Donas nuk ka ndryshuar.

Kategoritë
BotaLajme