Ukraina thërret për intervistë ambasadorin hungarez për shallin e Orbanit

Ukraina do të thërrasë ambasadorin hungarez për të protestuar që kryeministri Viktor Orban shkoi në një ndeshje futbolli i veshur me një shall që përshkruan territorin ukrainas si pjesë e Hungarisë, tha të martën Ministria e Jashtme e Ukrainës.

“Promovimi i ideve revizioniste në Hungari nuk kontribuon në zhvillimin e marrëdhënieve ukrainas-hungareze dhe nuk është në përputhje me parimet e politikës evropiane,” tha zëdhënësi i ministrisë Oleg Nikolenko në Facebook.

Nikolenko tha se Ukraina kërkon një falje dhe se çdo pretendim për territorin ukrainas të hidhet poshtë.

Mediat ukrainase treguan foto të takimit të Orbanit me futbollistin hungarez, në të cilin ai mban një shall që Ukrainska Pravda përcaktoi tregon një hartë të “Hungarisë së Madhe”, duke përfshirë territorin që tani është pjesë e vendeve fqinje të Austrisë, Sllovakisë, Rumanisë. , Kroacia, Serbia dhe Ukraina.

Kategoritë
BotaLajme