Ukrainasi poshtëroi babanë e Gjokoviçit: Ai nuk është i interesuar për turneun e tenisit, gjenocidi nuk është politikë

Ish-tenisti ukrainas Alexander Dolgopolov dënoi sjelljen e babait të Novak Gjokovic, i cili u filmua dje duke pozuar me fansat duke valëvitur flamujt rusë dhe pro-rus në Australian Open.

Siç tha ai, babai i Gjokoviqit nuk ka aspak interes për turnetë e tenisit, por erdhi këtu për të mbështetur hapur “regjimin gjenocidal”.

“Kjo është absolutisht e neveritshme! Ata thanë se politika duhet të hiqet nga sporti, dhe këta njerëz nuk kanë interes për turnetë e tenisit, duke përfshirë edhe babanë e Gjokoviçit, nëse mbështesin hapur regjimin”, tha Dolgopolov dhe shtoi në një koment:

Gjenocidi nuk është politikë, është krim kundër njerëzimit”.

Kujtojmë se pas ndeshjes mes Novak Gjokoviç dhe Andrei Rublev, një grup tifozësh kanë shfaqur flamuj rusë pranë fushës ku u luajt ndeshja gjysmëfinale e AO-së, mes tyre edhe atë me imazhin e Vladimir Putinit, duke brohoritur parulla pro-ruse. Në video shihet babai i Gjokoviqit, Srdjan, duke pozuar me një burrë që mban flamurin e Putinit.

Dikur tenisti i 13-të në botë e dënoi një sjellje të tillë dhe ky është lojtari që ka luajtur ndeshjen e fundit në vitin 2018. Ai fitoi tre tituj ATP në karrierën e tij.

Pas kritikave të shumta, Srđan Gjokoviç vendosi të mos e shikonte drejtpërdrejt ndeshjen gjysmëfinale të djalit të tij nga tribunat e Rod Laver Arena dhe Novak pretendon se mediat i keqinterpretuan fjalët e babait të tij dhe se ai nuk e dinte se me kë po fotografohej.

Gazeta Melbourne Age raportoi se ai tha në serbisht: “Rroftë Rusia”, ndërsa Srdjan dhe Novak pretendojnë se ai u tha “gëzuar” njerëzve me të cilët po pozonte.

Djokovic do të luajë me Stefanos Tsitsipas për titullin e tij të 10-të të Australian Open të dielën në mëngjes.

Kategoritë
Sport