Ukrainasit filluan fushatën për të mbledhur para për dronët Bayraktar ndërsa Baykar ia dhuroi falas dhe paratë e mbledhura kërkoi që ta shpërndanin popullit

Ukrainasit filluan një fushatë dhurimi për të blerë Bayraktar TB2 SİHA me emrin “Bayraktar i Popullit”. Një deklaratë erdhi nga BAYKAR për këtë temë. BAYKAR njoftoi se nuk do të paguhet asnjë tarifë nga Ukraina.

Lufta Rusi-Ukrainë ka vazhduar që nga 24 shkurti pa u ngadalësuar.Rusia nisi një sulm me raketa në një qendër tregtare në Ukrainë. Udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelenskiy njoftoi se kishte më shumë se 1000 civilë në zonë në kohën e sulmit.

Pas sulmeve brutale të Rusisë, populli i Ukrainës filloi një fushatë donacionesh të quajtur “Bayraktar i Popullit” për të mbështetur mbrojtjen e vendit.

Edhe emra të njohur të Ukrainës, gazetarë, artistë dhe futbollistë e mbështetën fushatën.

Pas grumbullimit të 20 milionë dollarëve me fushatën e organizuar për blerjen e Bayraktar TB2, BAYKAR nuk qëndroi indiferent ndaj kësaj përpjekjeje.Në deklaratën e bërë nga BAYKAR, bëhet e ditur se 3 Bayraktar TB2 SİHA janë dhuruar për Ukrainën pa asnjë tarifë.BAYKAR, e cila zhvillon UAV dhe SİHA, bëri një deklaratë sot dhe njoftoi se 3 Bayraktar TB2 do t’i jepen Ukrainës pa pagesë. Në deklaratë kërkohej që ndihma e mbledhur të përdorej për të mirën e popullit ukrainas.

Kategoritë
BotaLajme