Ukrainasit rrëzuan katër helikopterë brenda një dite, video e njërit prej tyre u publikua

Gjatë një fjalimi kombëtar të hënën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky raportoi se forcat ukrainase ishin mbrojtur kundër sulmeve ajrore ruse dhe shtoi se katër helikopterë rusë, tre sulmues Ka-52 Alligators dhe një Mi-8 u rrëzuan.

“Sot, Forcat tona Ajrore dhe të gjithë të përfshirë në mbrojtjen e qiellit bënë një punë të shkëlqyer”, tha Zelensky. Shumica e objekteve të identifikuara nga terroristët si objektiva u shpëtuan.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka postuar në Twitter një video të rrëzimit të helikopterit rus Mi-8.

Mil Mi-8 është një helikopter i kategorisë së mesme me dy turbina i projektuar në Bashkimin Sovjetik në vitet 1960. Tani prodhohet nga Rusia dhe përveç rolit të tij më të zakonshëm si helikopter transporti, Mi-8 përdoret gjithashtu si një post komando ajrore, armatim i armatosur dhe platformë zbulimi.
Së bashku me Mil Mi-17 të lidhur, më të fuqishëm, Mi-8 është ndër helikopterët më të prodhuar në botë, i përdorur nga mbi 50 vende. Ky lloj helikopteri është edhe në pronësi të Forcave të Armatosura të Bosnjë-Hercegovinës, por për shkak të kushteve jashtëzakonisht të pafavorshme për riparim, sidomos pas fillimit të luftës në Ukrainë, është e sigurt që do të hiqen dhe do të kalojnë plotësisht. për përdorimin e helikopterëve të prodhimit amerikan.

Kategoritë
BotaLajme