Ukrainasit sulmuan bazat ajrore ruse me të njëjtin dron që ra në Zagreb

RUSIA mund të mos ketë pësuar humbje veçanërisht dramatike në sulmet e djeshme – sipas raportit të saj, dy bombardues Tu-95 u dëmtuan në bazën ajrore Engels-2 në rajonin e Saratovit dhe një rezervuar karburanti avioni u shkatërrua në bazën ajrore Diagilevo në Ryazan. Thuhet se tre anëtarë të Forcave Ajrore Ruse u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën.

Por vetë fakti që sulmet u kryen është mjaft alarmues për rusët dhe inkurajues për ukrainasit, të cilët rusët i fajësojnë për sulmin. Së pari, sepse Engels është një bazë me bombardues strategjikë rusë, domethënë avionë që mund të mbajnë raketa me koka bërthamore.

Për më tepër, forcat ukrainase që me sa duket kryen sulmin (edhe pse nuk morën përgjegjësinë për të), e bënë këtë në një kohë ideale – pak para se këta bombardues të ngriheshin dhe të përfshiheshin në një tjetër sulm shkatërrues me raketa balistike ndaj fuqisë së Ukrainës. rrjetë.

Sulmi ukrainas pengoi sulmin e ri raketor rus në Ukrainë
Falë këtij sulmi parandalues, duket se shumë më pak bombardues morën pjesë në sulmin me raketa ruse dhe se një numër dukshëm më i vogël raketash u lëshuan nga sa ishte planifikuar, dhe për këtë arsye ata nuk arritën planin për të mposhtur mbrojtjen ajrore të Ukrainës me një raketë të madhe. varg sulmesh.

Forcat Ajrore të Ukrainës raportuan se mbrojtja ajrore e saj rrëzoi deri në 60 nga 70 raketat ruse. Është e pamundur të konfirmohet në mënyrë të pavarur këtë dhe ne e dimë se sulmet ruse shkaktuan sërish ndërprerje të energjisë në të gjithë vendin, veçanërisht në jug, por me sa duket nuk i dhanë goditjen përfundimtare rrjetit ukrainas, për të cilin Rusia mund të ketë shpresuar.

“Ju nuk mund të mbivlerësoni rëndësinë e bazave ruse në Saratov (Engels-2) dhe Ryazan që u goditën. Ka 3 baza në të gjithë Rusinë për të pritur bombarduesit strategjikë Tu-95. Për krahasim, është sikur dikush të godiste Edwards. Baza e Forcave Ajrore në Kaliforni”, komentoi një nga blogerët ushtarakë që ndjekin luftën në Ukrainë dhe shkruan në Twitter me pseudonimin Tendar.

Një arsye tjetër pse ky sulm është kaq poshtërues për Rusinë qëndron në distancën që duhet të udhëtonin raketat ose dronët ukrainas. Sigurisht që nuk është sulmi i parë ndaj objektivave ushtarake në tokën ruse, por është sulmi më me rreze të gjatë deri tani, duke qenë se baza Engels-2 ndodhet më shumë se 700 kilometra nga kufiri ukrainas-rus.

“Kjo do të thotë se nuk ka vende në Rusinë Perëndimore që janë përtej mundësive të Ukrainës”.
Përveç kësaj, dëmtimi i avionëve mund të jetë më i madh se sa duan të pranojnë rusët, duke gjykuar nga imazhet satelitore që tregojnë gjurmë zjarri në pistë dhe shkumë zjarrfikëse në një avion.

“Është një goditje më e madhe për imazhin sesa për ushtrinë. Kjo do të thotë se nuk ka vende në Rusinë perëndimore që janë përtej mundësive të Ukrainës,” tha për Reuters Oleh Zhdanov, një analist ushtarak me bazë në Kiev. Blogerët ushtarakë rusë nuk e fshehën as këtë herë indinjatën e tyre.

“Dhe unë, një budalla naiv civil, mendova se aeroplanët mbaheshin nën strehë betoni gjatë luftës. Po? Rezulton se dronët e vegjël, rreziku i të cilëve ishte kaq i lënë pas dore, mund të sulmojnë avionët strategjikë”, komentoi njëri prej tyre, Vladlen Tartar.

Sipas versionit të ngjarjeve të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, Ukraina kreu një sulm me dronë të prodhimit sovjetik në bazat e tyre ajrore, të cilët u rrëzuan nga mbrojtja ajrore ruse, por mbeturinat ranë në të dy bazat.

Një gazetar rus pretendon se bazat u sulmuan nga një dron Tu-141. I njëjti ra në Zagreb
Megjithatë, ata nuk shpjeguan pse mbrojtja kundërajrore nuk i kapi shumë përpara se t’i afroheshin bazave. Një analist tjetër ushtarak ukrainas, Oleksandr Musienko, theksoi se një dron i tillë duhet të jetë “i dukshëm në radarë” dhe shprehu habinë që sistemet ruse anti-ajrore S-400, të cilat supozohet të ruajnë këto baza, nuk e rrëzuan atë në kohë.

Ndërkohë, një zyrtar ukrainas i paidentifikuar konfirmoi për New York Times se vendi i tij qëndronte pas sulmit dhe se dronët u nisën nga territori ukrainas, por gjithashtu se të paktën një sulm u krye me ndihmën e forcave speciale ukrainase, të cilët ndodheshin afër. bazën.

Gazetari rus Alexander Kots pretendon se ishte një mjet ajror i vjetër sovjetik Tu-141 Strizh, i cili është shumë më i ngjashëm në dizajn dhe madhësi me raketat e lundrimit sesa dronët modernë.

Pretendimi i tij u transmetua në Twitter nga analisti ushtarak amerikan nga Instituti për Kërkimin e Politikës së Jashtme dhe ish-marinsi Rob Lee, i cili gjithashtu vuri në dukje se nëse ukrainasit “arrinin të godisnin një objektiv kaq thellë në territorin rus, ka të ngjarë të ketë pyetje serioze rreth Mbrojtja ajrore ruse.”

Asnjëherë nuk kemi marrë informacion se nga ka fluturuar droni në Zagreb

“Tu-141 është një teknologji e viteve 1970. Nëse radarët dhe mbrojtja ajrore ruse nuk mund të mposhtnin një Tu-141 që fluturonte qindra milje nga goditja e bazës së tyre ajrore kryesore strategjike ajrore në një mjedis lufte, kjo nuk është një shenjë e mirë për aftësinë e tyre për të ndaloni një sulm masiv me raketa lundrimi, “përfundoi Lee.

Megjithatë, për publikun kroat, ky informacion është shumë më tepër se një kuriozitet, sepse droni i madh me peshë gjashtë tonë dhe 14 metra i gjatë, i cili u rrëzua në Zagreb në mars, në fillim të pushtimit rus të Ukrainës, ishte Tu-141 Sovjetik. . Për fat të mirë, askush nuk u lëndua, kryesisht sepse nuk u përplas në një konvikt studentor aty pranë.

Një hetim nga autoritetet kompetente kroate përcaktoi se droni vinte nga territori i Ukrainës, por asnjëherë nuk u përcaktua zyrtarisht nëse ai ishte lëshuar nga një zonë nën kontrollin ukrainas apo nën pushtimin rus, domethënë nga cila palë e luftës e lëshoi ​​atë. cili objektiv synonte dhe se si droni përfundoi qindra kilometra në perëndim të fushëbetejës.

Nga Prokuroria e Shtetit, kujtojmë, i thanë Indeksit se “përgjigjet në pyetjet se nga ka ardhur avioni dhe avioni i kujt është në juridiksionin e organeve të tjera, jo të Prokurorisë së Shtetit”.

Megjithatë, në konferencën për shtyp të DORH në prill, ekspertët zbuluan se krahu i dronit ishte rilyer me ngjyrat blu-verdhë të flamurit ukrainas mbi yllin origjinal të kuq sovjetik dhe se ai mbante një bombë ajrore OFAB 100-120.

Si rusët ashtu edhe ukrainasit mohuan se ishte e tyre
Si Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ashtu edhe Ambasada Ruse në atë kohë mohuan që droni të ishte i tyre. Natyrisht, flamuri ukrainas në vetë dronin nuk është provë përfundimtare, pasi ushtria ruse mund ta kishte pikturuar atë për të fajësuar ukrainasit.

Megjithatë, nëse ukrainasit kanë përdorur të njëjtin dron në sulmin e djeshëm ndaj bazave ruse, ky është një tregues shtesë se droni që ra në Zagreb mund të jetë ukrainas.

>> Një dron 6 tonësh ra në Zagreb 8 muaj më parë. Republika e Kroacisë ende nuk e di se kush e ka nisur atë

Dhe Forbes tani shkruan se “ishte e qartë tashmë në mars se Forcat Ajrore të Ukrainës kishin modifikuar disa nga Tu-141-të e saj për misione vetëvrasëse njëkahëshe”, duke pasur parasysh se droni që u rrëzua në Zagreb me sa duket kishte një bombë të montuar në të.

Lee vuri në dukje se një lloj tjetër droni i vjetër sovjetik Tu-143 mund të ishte përdorur në sulmin ndaj Rusisë. Nëse do të ishte një Tu-143, nuk do të ishte hera e parë, sepse në korrik Rusia akuzoi Ukrainën se sulmoi me dronë të tillë bazat ruse pranë Kursk dhe Belgorod, duke pretenduar se i kishte rrëzuar me sukses.

Megjithatë, Tu-143 më i vogël ka një rreze prej rreth 250 km, ndërsa më i madhi Tu-141 ka një distancë deri në 1000 km, prandaj analisti i portalit të specializuar ushtarak WarZone Thomas Newdick arrin në përfundimin se ndoshta ishte ky i fundit.

Siç vuri në dukje Lee për Guardian, baza ajrore Diagilevo është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme për Rusinë, sepse, përveç bombarduesve që përdor për të sulmuar Ukrainën, ajo është shtëpia e regjimentit të saj të vetëm të cisternave ajrore Il-78 për furnizimin me karburant të avionëve ushtarakë gjatë fluturimit. .

Ukrainasit konvertuan një dron zbulimi në një “kamikaze”?

Qëllimi fillestar i këtyre dronëve të vjetër sovjetikë ishte zbulimi, por duket se ukrainasit i kanë shndërruar në drone kamikaze, kryesisht duke montuar bomba në vend të kamerave, dhe ndoshta me navigacion modern.

Analisti ushtarak amerikan dhe ish-anëtari i njësisë speciale Seal Team 6, Chuck Pfarrer, pretendon se ukrainasit kanë instaluar navigacion GPS në këta drone. Kjo, nga ana tjetër, ngre përsëri pyetjen nëse droni përfundoi disi në Zagreb për shkak të koordinatave të gabuara GPS.

Dhe Newdick beson se distanca në sulmet e djeshme ishte e ngjashme me incidentin misterioz në Zagreb, kur ky dron me motor jet fluturoi pothuajse 600 kilometra nga kufiri ukrainas në kryeqytetin e Kroacisë.

Megjithatë, ekziston një mundësi tjetër. Konkretisht, prodhuesi ukrainas i armëve Ukroboroprom njoftoi vetëm fundjavën e kaluar se kishte kryer disa teste të suksesshme në një dron të ri luftarak me rreze veprimi deri në 1000 km.

Ai shtoi se duhet ta testojë edhe në kushtet e bllokimit elektronik, por ky lajm ka nxitur spekulimet se ky model shumë i ri droni mund të kishte qenë arma e përdorur për të sulmuar bazat thellë në tokën ruse.

Nëse bëhet fjalë ende për Tu-141, dhe tani dhe në incidentin në Zagreb, për besimin e ndërsjellë të Ukrainës dhe NATO-s, anëtare e së cilës është Kroacia, sigurisht që do të ishte e dëshirueshme që Kievi ta pranonte publikisht këtë dhe ta zbulonte. rrethanat në të cilat ka ndodhur një aksident i tillë.

 

Kategoritë
LajmeRajoni