Ukrainasja: Rusët më vranë nënën, por edhe bashkëluftëtarin e tyre për shkak se tentoi të na ndihmonte

Një nënë dhe vajzë nga Ukraina, Irina, 52 vjeç, dhe Karolina Perlifon, 29, u përpoqën të arratiseshin në shkurt kur Kharkiv u sulmua. Kur dy ushtarë rusë ofruan ndihmë dhe u përpoqën t’i fshihnin, kolegët e tyre qëlluan mbi ta, thotë ajo. Ushtarët rusë vranë një nga kolegët e tyre që u përpoq t’i ndihmonte, shkruan tabloidi britanik The Sun, i cili transmeton fjalët e saj.

Përveç ushtarit rus, u vra edhe nëna e Caroline. Ajo u godit në kokë dhe vdiq në krahët e vajzës së saj. Një ushtar rus mbijetoi, por me lëndime të rënda. Edhe Karolina u plagos. Vdekja e nënës së saj po hetohet si krim lufte.

“Nëna ime po ngiste një makinë, filloi të hynte në panik, ndaluam dhe pamë dy ushtarë rusë, kishim frikë nga më e keqja, por ata në fakt na ndihmuan. Na fshehën afër garazhit, na qëndruan 15 minuta, por ata u vunë re nga një grup tjetër ushtarësh dhe filluan të qëllonin. Një ushtar iu lut kolegëve të tij që të mos qëllonin, ai filloi të qante. Kishte shumë zhurmë dhe të bërtitura. Gjithçka që dëgjova ishin të shtëna armësh, kishte gjak kudo. Isha i bindur që isha jam plagosur nga një prerje nga “Fillova të dridhem kur pashë mamin. Pashë që plumbi përfundoi në kokën e saj dhe kuptova që kishte vdekur. U tremba shumë, nuk mund ta besoja atë që kishte ndodhi”, tha Carolina për The Sun.

“Askush nuk e meriton këtë”
Karolina u arratis, por të shtënat vazhduan. Ajo arriti të tërhiqte rusin e plagosur në makinë që të mund të shpëtonin. “Askush nuk e meriton këtë. Ne po përpiqeshim të dilnim jashtë. Është e tmerrshme dhe më shkatërroi jetën. Jam pushtuar nga pikëllimi,” tha 29-vjeçarja ukrainas.

Gjenerali Zelenov Evgenij Aleksandroviq u akuzua për krime lufte sepse ai urdhëroi ushtarët të qëllonin mbi civilët. Për gjeneralin rus është lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar.

Kategoritë
BotaLajme