Ukrainë: Rusët përdorën sot për herë të parë një bombardues strategjik

YURI Ikhnat, zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, raportoi sot në një konferencë për shtyp detajet e sulmit të dhunshëm raketor rus të mëngjesit të sotëm në Ukrainë. Ai tha se forcat ruse qëlluan 60 raketa në objektiva anembanë Ukrainës.

Aty thuhet se raketat u lëshuan nga një bombardues strategjik Tu-95 dhe se ato ishin raketa Kh-555 dhe Kh-101. Flota ruse e Detit të Zi gjithashtu mori pjesë në sulm duke lëshuar raketa Kalibr dhe raketat S-300 dhe X-22, të cilat u qëlluan nga bombarduesit Tu-22M3, gjithashtu u hodhën në sulm, tha ai.

“Për herë të parë bombardues strategjikë të përdorur”

Avionët rusë MiG-31K u vunë re gjithashtu në qiell, tha Ihnat, duke shtuar se pushtuesit “për herë të parë përdorën bombardues strategjikë Tu-95 nga zona e Engelsit, ku ndodhen këta avionë”. “Përveç kësaj, ne kemi regjistruar lëshime nga veriu i Detit Kaspik”, tha Ihnat.

Engels është një bazë ajrore në Rusi që Moska pretendon se ishte shënjestër e dronëve të nisur nga Ukraina rreth 10 ditë më parë.

Kategoritë
BotaLajme