Ura e Peljeshkut u hap zyrtarisht, ëndrra kroate për bashkimin e territorit u realizua

Sonte, në prani të një numri të madh personalitetesh dhe në një ceremoni që kushtoi rreth 1 milion HRK, u hap zyrtarisht Ura e Peljeshkut, e quajtur “projekt universal”.

Pas fjalimeve të zyrtarëve dhe atyre që morën pjesë në ndërtimin e urës 357 milionë euro, filluan fishekzjarrët e mëdhenj dhe nga toka nisi Nevera vetura e kompanisë dhe nga Peljeshka makina e trefishtë evropiane kampione në garat malore, Nike Pulić.

Makinat dhe motoçikletat lëviznin me gëzimin e qytetarëve dhe zyrtarëve të pranishëm dhe gjithçka u shoqërua me fishekzjarre të mëdha, bori, fishekzjarre nga varkat, zhurma e trombonistëve të Dubrovnikut dhe këmbanat e kishave të dioqezës së Dubrovniku.

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, tha se “urat janë kryesisht punë e njerëzve të veçantë”. Ai shtoi se përveç meritës së arkitektëve dhe ndërtuesve, është edhe meritë e atyre që ndihmuan në financimin e projektit.

“Ura e Peljeshkut është ndërtuar për interesat e Kroacisë, asnjëherë përkundër BH. Kjo urë është në të mirë të të gjithë njerëzve, pa dallim kombi, statusi shoqëror, besimi. Besoj se do ta forcojmë vetëdijen tonë. Besoj se në vitet në vijim do të luftojmë për atë që është e rëndësishme. Ura e Peljeshkut kryesisht financohet me paratë e BE-së, por janë paratë tona, të cilat i kemi paguar shtrenjtë, shtrenjtë”, tha ai.

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq tha se ishte i lumtur dhe krenar sepse kjo ditë historike u festua në mënyrë madhështore.

Së bashku ia dolëm, ia arritëm ëndrrës kroate, të jemi të lumtur”, ka përfunduar ai.

Ceremonia për hapjen e urës që lidh jugun e Kroacisë me pjesën tjetër të vendit pas 300 vjetësh, filloi në zonën e pushimit të Komarno me “Fanfare 304” të kompozitorit Matej Meshtroviq, një kompozim i shkruar enkas për këtë rast, i ndjekur nga Meshtroviq. kompozimi “Lërini të kalojnë”.

Pas himnit evropian “Ode to Joy” dhe himnit kroat “Liepa naša domovino” pesë avionë të grupit akrobatik “Storm Wings” fluturuan mbi urë, të ndjekur nga një video e shkurtër për ndërtimin e urës. Gjatë programit u shfaqën disa videoklipe të shkurtra në të cilat folën punëtorët në urë, peshkatarë vendas, restauratorë dhe banorë të zonës.

Dubravka Šuica, nënkryetare e Komisionit Evropian për Demokraci dhe Demografi, iu drejtua të pranishmëve dhe kryeministrit kinez Li Keqiang përmes video-mesazhit.

Trafiku i rregullt në urë do të fillojë pas mesnate.

Kategoritë
LajmeRajoni