US Open: Pas mungesës së yjeve, Gjokoviq tani në qendër të vëmendjes

Numri një në botë, Novak Gjokoviq do të jetë në qendër të vëmendjes pasi ai kërkon të fitojë një titull historik të 21-të të Grand Slam-it për meshkuj në një US Open ku mungojnë një numër i madh i yjeve të mëdhenj.

Serena Williams, Roger Federer dhe Rafael Nadal të gjithë mungojnë në New York për shkak të lëndimeve – e para pa tre prej tyre që nga viti 1997.

Djokoviq, 34 vjeç, do të jetë fokusi kryesor ndërsa përpiqet të përfundojë një spastrim të rrallë kalendarik të Grand Slams dhe të tërheqë Federer dhe Nadal, përsa i përket fitoreve të mëdha, raporton BBC.

Numri një në botë për femra, Ashleigh Barty konsiderohet gjerësisht si lojtarja që mundet në teket e grave edhe pse kampionia në fuqi Naomi Osaka po synon të ngrejë titullin për herë të tretë në katër vjet.

Një tjetër yll që do të jetë në  New York është Andy Murray. Britaniku 34vjeçar ka kapërcyer dëmtimin e lehtë të kofshës që e detyroi atë të tërhiqej nga teket e Lojërave Olimpike Tokio 2020 muajin e kaluar

Kategoritë
LajmeSport