Ushtari izraelit vret një adoleshent palestinez

Një palestinez ka humbur jetën si pasojë e zjarrit të hapur nga forcat izraelite në Nablus në Bregun Perëndimor.

Në deklaratën e bërë nga Ministria e Shëndetësisë palestineze, thuhet se ushtarët izraelitë hapën zjarr ndaj një palestinezi në një distancë të afërt në qytetin Al-Huwwara, në jug të qytetit të Nablus.

Në deklaratë thuhet se xhindi ishte 22-vjeçari Ammar Mefleh nga fshati Osrin, në jug të Nablusit dhe ka vdekur. Sipas Korporatës së Transmetimeve Publike Izraelite (KAN), ushtarët izraelitë hapën zjarr ndaj një palestinezi, i cili dyshohet se theri me thikë dy ushtarë. Në këtë incident u plagosën lehtë edhe dy ushtarë izraelitë.

Në videon e shpërndarë në rrjetet sociale lidhur me ngjarjen, shihet se një ushtar izraelit ka debatuar me një palestinez që po tentonte t’i shpëtonte dhe më pas ushtari qëlloi nga afër të rinjtë palestinezë.

Kategoritë
BotaLajme