Ushtria amerikane postoi një foto të armës misterioze dhe e fshiu menjëherë

Mes tensioneve në rritje me Iranin lidhur me programin e tij bërthamor në zhvillim, ushtria amerikane ka publikuar foto të një bombe të fuqishme të krijuar për të depërtuar thellë në tokë për të shkatërruar objektet nëntokësore të përdorura për pasurimin e uraniumit.

Më 2 maj, ushtria publikoi imazhe të rralla të GBU-57, i njohur gjithashtu si Massive Ordnance Penetrator, përpara se t’i fshinte ato shpejt për “arsye sigurie”.

E zhvilluar në vitet 2000, arma ishte përgjigja e Forcave Ajrore ndaj Iranit që forconte vendet e tij bërthamore duke ndërtuar nëntokë.

Forcat Ajrore postuan foto të bombave në faqen e Facebook për bazën e Forcave Ajrore Whiteman në Misuri. Baza strehon një flotë të bombarduesve stealth B-2, avioni i vetëm i aftë për të mbajtur këtë bombë.

Në titull, baza tha se kishte marrë dy bomba Massive Ordnance Penetrator në mënyrë që Skuadron e Ordnance atje të “testonte efektivitetin e tyre”.

Nuk është hera e parë që Forcat Ajrore publikojnë foto dhe video të bombës që përkon me rritjen e tensioneve me Teheranin për programin e tij bërthamor.

Në vitin 2019, ushtria amerikane publikoi një video të një bombarduesi B-2 duke hedhur dy bomba.

Fotot tregojnë peshën e tyre prej 12,300 kg. Bomba përshkruhet gjithashtu se mbante një përzierje të AFX-757 – një eksploziv standard – dhe PBXN-114, një përbërje relativisht e re shpërthyese.

Pesha e bombës, duke gjykuar nga mbishkrimi, tregon se pjesa më e madhe e saj vjen nga korniza e saj e trashë prej çeliku, e cila e lejon atë të përtypë betonin dhe dheun përpara se të shpërthejë. Megjithatë, mbetet e paqartë se cili do të ishte efektiviteti i saktë i armës.

Forcat Ajrore ndoshta i hoqën fotografitë sepse zbuluan shumë informacione për bombat.

Të hënën, u raportua se imazhet satelitore nga Planet Labs PBC treguan iranianët duke gërmuar tunele në një mal pranë vendit bërthamor Natanz në Iranin qendror. Gërmimet në vend sugjerojnë se objekti mund të jetë deri në 100 metra nën tokë.

Në një përshkrim të mëparshëm të aftësive të bombës, Forcat Ajrore thanë se ajo mund të depërtonte 60 metra tokë dhe çimento përpara se të shpërthente./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme