Vajza e Putinit divorcohet: Lufta në Ukrainë i ka shkatërruar martesën dhe punën e saj

Lufta në Ukrainë “shkatërroi shpresat e vajzës së madhe të Vladimir Putin për të hapur një qendër mjekësore elitare për pastrim parash “për të huajt super të pasur në Rusi – sepse thuhet se martesa e saj me burrin e saj dështoi

Vajza e madhe e Vladimir Putinit, Dr. Maria Vorontsova (36) po divorcohet me një biznesmen holandez Jorit Fassen (42), sepse ai dyshohet se nuk e realizoi ëndrrën e saj për hapjen e një qendre mjekësore elitare për të huajt super të pasur.

Gazetarët rusë pretendojnë se lufta në Ukrainë shkatërroi shpresat e vajzës së madhe të Vladimir Putinit.

Maria dyshohet se donte të hapte një qendër mjekësore elitare për të huajt super të pasur në Rusi, shkruan “Daily Mail”.

Duket se nuk do të ketë asgjë nga ai plan sepse Maria po divorcohet nga investitori kryesor, një biznesmen holandez.

Dr. Maria Vorontsova magjepsëse lindi kur presidenti rus punonte për KGB-në, ajo është eksperte për sëmundjet e rralla gjenetike te fëmijët.

Gazetari investigativ rus në mërgim Sergei Kanev tha se Putini kishte “bërë një punë të keqe për vajzën e tij më të madhe” sepse Perëndimi “po vendoste sanksione të rënda” ndaj Rusisë për luftën në Ukrainë.

– Ajo ka një aksion të madh në mega projektin për ndërtimin e një qendre mjekësore moderne pranë Shën Petersburgut. Planet ishin për të tërhequr pacientë nga Evropa dhe sheikë të pasur nga vendet e Gjirit Persik. Dhe tani, pas pushtimit të Ukrainës, cilët evropianë dhe sheikë do të vijnë? ka thënë Kanev.

Redaktori i “Insajderit”, Roman Dobrohotov Ai nuk dha detaje se kur dhe pse çifti u divorcua, por besohet se e gjithë afera filloi para luftës në Ukrainë.

Çifti ka fëmijë, identitetet e të cilëve Putin nuk i ka pranuar kurrë, si dhe sipërmarrjet e biznesit të vajzave të tyre, e lëre më detaje të jetës së tyre private.

Yorit, i cili dihet se ka punuar në Rusi për një kohë të gjatë në Gazprombank-Invest dhe Stroytransgas, është një biznesmen holandez, babai i të cilit ishte kolonel në Forcat e Armatosura Hollandeze.

“Jam i martuar me një grua ruse dhe kam fëmijë, kam thënë mjaft”, tha një herë dhëndri i Putinit.

Meqë ra fjala, Maria është vajza më e madhe e Vladimir Putin që u martua me ish-gruan e tij tani Ludmila

Kategoritë
BotaLajme