Vajza e “udhërrëfyesit” të Kremlinit vritet në një sulm me makinë bombë

Vajza e bashkëpunëtorit të ngushtë të Vladimir Putinit, Aleksandër Dugin u vra nga një makinë bombë pranë kryeqytetit rus të shtunën mbrëma.

Sipas mediave ruse, shpërthimi ka ndodhur teksa Daria Dugina po kthehej në shtëpi.

Babai i saj, i cili është quajtur “kryeministri i Putinit”, do të ishte gjithashtu në makinë, por Aleksander Dugin mësohet se vendosi në minutën e fundit që ata të ktheheshin me makina të veçanta nga një ngjarje ku morën pjesë të shtunën mbrëma.

Besohet se objektivi i sulmit ishte babai i saj, filozofi rus Aleksandër Dugin.

Videot e postuara në platformën Telegram dyshohet se tregojnë Dugin duke parë i shokuar teksa ekipet e shpëtimit mbërrijnë në vendin e shpërthimit, ndërsa makina me vajzën e tij si pasagjer merr flakë.

Burime policore i thanë agjencisë së lajmeve Tass se një shofere femër u vra kur një SUV shpërtheu në fshatin Bolshiye Vyazemy.

Edhe pse ende nuk ka informacion se kush mund ta ketë vendosur mjetin shpërthyes, kreu i DPR në Donetsk, Denis Pushilin, fajësoi “terroristët” ukrainas për shpërthimin.

“Terroristët e regjimit ukrainas tentuan të vrasin Aleksandër Dugin dhe vranë vajzën e tij në një makinë”, shkroi ai në Telegram.

Daria Dugina ishte një gazetare që kishte mbështetur luftën në Ukrainë dhe ishte sanksionuar më parë nga SHBA dhe Rusia duke akuzuar gruan 30-vjeçare për kontribut në përhapjen e “propagandës”.

Në maj, ajo e përshkroi luftën si një “përplasje qytetërimesh” në një intervistë dhe shprehu krenarinë që ajo dhe babai i saj ishin sanksionuar nga Perëndimi.

Babai i saj u sanksionua gjithashtu nga SHBA në 2015 për përfshirjen e tij të dyshuar në aneksimin e Krimesë nga Rusia.

Shkrimet e tij vlerësohen se kanë një ndikim të thellë në botëkuptimin e Vladimir Putinit, dhe ai konsiderohet arkitekti kryesor intelektual i ideologjisë ultra-nacionaliste të mbajtur nga shumë njerëz në Kremlin.

Për vite me radhë, Dugin i ka bërë thirrje Moskës që të afirmohet në mënyrë më agresive në skenën botërore dhe ka mbështetur veprimet ushtarake ruse në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme