Vajza siriane që po kujdesej për vëllain e saj nën rrënoja ka një dëmtim të rëndë në këmbë

Jinan pesë vjeçare dhe vëllai i saj më i vogël, nëntë muajsh, Abdullah, u vunë në fokus të publikut botëror kur mediat raportuan fotot e saj duke mbajtur dorën në kokën e vëllait të saj, për ta mbrojtur atë nga rrënojat që binin.

Pas operacioneve të shpëtimit, Jinan dhe vëllai i saj mbetën gjallë pas një nxjerrjeje të mundimshme nga rrënojat, por me pasoja për vajzën.

Mjeku vendas Wajih al-Karrat, i cili tani po kujdeset për ta, tha për British Guardian se ai ka një plagë shumë të rëndë në këmbë.
“Plaga në këmbën e saj është shumë e rëndë. Jinan mund të mos ecë kurrë si më parë, nuk do të gënjej. Nëse plaga nuk shërohet, ne mund të detyrohemi t’ia presim këmbën,” tha doktori.

Pas publikimit paralel të videos, disa media gabimisht raportuan se babai i Jinan ishte ende gjallë. Fatkeqësisht, kjo nuk ishte e vërtetë.

“Jinan dhe Abdullah janë të vetmit të mbijetuar në familje,” tha Rahal në lot, sipas Guardian.

Daija dhe gruaja e tij do të kujdesen për dy fëmijët.

“Xhinani dhe vëllai i saj janë mes numrit të madh të fëmijëve jetimë nga tërmeti i Idlibit. Numri i të vdekurve nga tërmeti në Siri është rritur në mbi 3580. Është një tragjedi,” tha Karrat me zë të ulët.

Ai thotë se pacientët janë kryesisht fëmijë jetimë.

“Xhinani e di që ka mbetur vetëm me vëllanë e saj, por ju e shihni që edhe këta fëmijë këtu pranë shtratit të Xhinës janë jetimë dhe shumica e tyre ende pyesin se ku janë prindërit dhe kur do të vijnë. Së pari duam t’i shërojmë. Pastaj, në një moment, detyrohu t’u thuash se edhe ata kanë mbetur jetimë”, përfundoi ai.

Kujtojmë se shefi i policisë në Idlib dhe kushëriri i babait të tyre Omar Rahal u nisën në kërkim të tyre mëngjesin e parë pas tërmetit. Nuk dëgjoi zë që vinte nga rrënojat gjatë gjithë mëngjesit dhe vetëm rreth mesditës më në fund dëgjoi zërin e një vajze: “Më largo nga këtu”.

Pak metra poshtë majës së grumbullit të mbeturinave, të ngulitura mes betonit, shtrihej vajza pesëvjeçare Jinan, së bashku me vëllain e saj Abdullah. Pranë tyre, i varrosur nën mbetjet e shtëpisë, ishte trupi i nënës së tyre, Suad. Rahal mund të shihte vetëm dorën e saj sikur të përpiqej të përqafonte fëmijët e saj për t’i mbrojtur ata.

Rahal u përpoq t’i lironte, por kuptoi se nuk mund ta bënte i vetëm. Ai ka filmuar dy fëmijët e bllokuar dhe videon ua ka dërguar kolegëve të policisë duke u kërkuar ndihmë. Videoja u bë shpejt virale në Twitter si një simbol i tragjedisë në Idlib.

“Njerëzit e mi arritën menjëherë dhe më ndihmuan të nxirrja Abdullahun e vogël, i cili për fat të mirë kishte vetëm disa gërvishtje të vogla. Por problemi ishte Jinan. Ajo u mbërthye me një pllakë betoni dhe një shufër hekuri i shpoi këmbën,” tha Rahal.

Përpjekjet e shpëtimit në Idlib, i cili mbeti kryesisht i mbyllur nga bota e jashtme pas tërmetit, u penguan nga mungesa e makinerive dhe ndihmave, me njerëzit të detyruar të tërhiqnin të dashurit e tyre me duar të zhveshura.

“Për të ngritur bllokun e betonit, ne përdorëm një vinç, lloji që përdoret për të ngritur një makinë kur duhet të ndërroni një gomë. Ai funksionoi. Por Jinan ende e kishte atë shufrën e hekurit të mbërthyer në këmbën e saj. Ne duhej ta prisnim atë. Ne kishim Nuk ka zgjidhje. Ne rrezikuam të humbnim fëmijën. Kështu që vendosëm të bënim atë që nuk donim të bënim, ta nxirrnim Xhinanin ndërsa këmba e saj ishte ende pjesërisht e shtyrë në shkop”, tha Rahal në atë kohë.

Rreth orës 2 të mëngjesit të së martës, pas gati 22 orësh nën rrënoja, vajza e vogël u shpëtua. Shtatë ditë pas shpëtimit, Guardian vizitoi Jinan dhe vëllain e saj më të vogël në një spital të konvertuar nga një shkollë e mëparshme ku po trajtoheshin fëmijët e plagosur të Haremit. Abdullahu flinte i mbështjellë me një batanije leshi, ndërsa Xhinani shtrihej, ende me dhimbje, në shtrat.

Kategoritë
BotaLajme