Vdekja e dyshimtë e 8 oligarkëve rusë lidhet me luftën në Ukrainë

Pas sulmeve të Rusisë në Ukrainë, vdekjet e dyshimta të disa oligarkëve rusë, përfshirë drejtuesit e kompanive energjetike pranë Kremlinit, janë të lidhura me luftën.

Për shkak të luftës së nisur nga Rusia në Ukrainë, vendi po përjeton një krizë të madhe si në aspektin politik ashtu edhe në atë ekonomik. Pas sulmeve, vdekja e shumë oligarkëve rusë ngjall dyshime të mëdha gjatë marrjes së vendimeve për sanksione kundër Rusisë në mbarë botën, veçanërisht në shtetet perëndimore.

Oligarkët që humbën jetën tërheqin vëmendjen pasi këta janë emrat në sektorin e naftës dhe gazit natyror të Rusisë.Disa oligarkë rusë që kryen vetëvrasje ose u vranë, njihen për afërsinë e tyre me Kremlinin. Fakti që shumë oligarkë të vdekur janë drejtorë të kompanive të lidhura me energjinë, ngre dyshime për vdekjen e oligarkëve rusë si në shtypin rus ashtu edhe në opinionin publik botëror.

Sipas lajmit të İHA; Mjekja ruse Ekaterina Trofimova, anëtare e Shoqatës Evropiane të Psikoterapistëve, tërhoqi vëmendjen për faktin se shumë nga oligarkët rusë punojnë në kompanitë ruse të energjisë. Duke kujtuar se Rusia ushtron presionin më të madh mbi kompanitë e energjisë dhe botën e biznesit në operacionet e Ukrainës, Trofimova tha: “Një nga streset më intensive që një person përjeton është stresi që ne përjetojmë kur përballemi me një situatë ku nuk mund të ndikojmë asgjë. Ka një ndjenjë pafuqie. Dhe pastaj njerëzit i drejtojnë energjitë dhe aktivitetet e tyre drejtpërsëdrejti në atë që është në fuqinë e tyre. Dhe ata përpiqen të ndryshojnë gjëra që nuk kanë nevojë të ndryshohen”, tha ai.

Pak para operacioneve ushtarake që Rusia nisi në Ukrainë më 24 shkurt, lajmi i parë i vdekjes erdhi nga Leonid Shulman, menaxheri i lartë i kompanisë ruse të naftës Gazprom. U njoftua se 60-vjeçari Shulman kreu vetëvrasje në një dhomë të shtëpisë së tij verore 3-katëshe me vlerë 500 mijë dollarë në rrethin Leninsky. Në shënimin e gjetur në shtëpinë e Shulmanit, thuhej se Shulman tregonte për telashet që kishte përjetuar nga dhimbjet në këmbë. Është regjistruar se Shulman 1 vit më parë u nda nga gruaja dhe bën një jetë të ndarë me fëmijën dhe familjen.

Një ditë pas sulmeve në Ukrainë të nisura nga Rusia më 24 shkurt, u njoftua se vdiq 61-vjeçari Alexander Tyulyakov, menaxheri i lartë i Gazprom. U njoftua se Tyulyakov, i cili ka qenë drejtor i Gazprom që nga viti 1999, është varur në garazhin e shtëpisë së tij. Ndërsa mësohet se Tyulyakov ka lënë një letër gjatë kësaj vetëvrasjeje, përmbajtja e kësaj letre nuk është ndarë me publikun.

Është regjistruar se një muaj pas sulmeve të Rusisë në Ukrainë, 43-vjeçari Valisiy Melnikov, 43-vjeçari pronar i kompanisë së pajisjeve mjekësore MedStom që vepron në Nizhny Novgorod, Rusi, kreu vetëvrasje pasi vrau 41-vjeçarin e tij. gruaja dhe fëmijët e tyre 10 dhe 4 vjeç. U tha se Valisiy Melnikov, pronari i MedStom, një nga kompanitë më të mëdha në Rusi, me një fitim neto prej më shumë se 2 milion rubla (208 milion dollarë) vitin e kaluar, bën një jetë të qetë dhe të qetë, nuk përdor alkool, cigare dhe drogë.

Është bërë e ditur se Valisiy Melnikov fillimisht vrau gruan dhe fëmijët e tij me armë dhe thikë, dhe më pas kreu vetëvrasje me armë në shtëpinë e tij që ndodhet në një rrugë të ndërtuar për të pasurit rusë në qytetin e Nizhny Novgorod. Megjithatë, si shtypi rus ashtu edhe ai botëror për këtë vdekje pohuan se incidenti nuk ishte një akt i thjeshtë çmendurie dhe vetëvrasjeje, dhe pretenduan se inteligjenca ruse qëndron pas vetëvrasjes.

Ndërsa sanksionet ekonomike të vendeve perëndimore kundër Rusisë dhe biznesmenëve rusë vazhdojnë, është regjistruar se oligarku rus me origjinë ukrainase, Mikhail Watford, i cili jeton në Angli që nga fillimi i viteve 2000, u vetëvar në shtëpinë e tij në Surrey. U raportua se policia britanike e përshkroi vdekjen e Watford, pronarit të kompanisë së rafinerisë së naftës dhe gazit natyror, si një “vdekje të dyshimtë”. Megjithatë, nuk u nda asnjë informacion për shkakun e saktë të vdekjes së Watford, i cili kishte një pasuri të madhe. Ka pasur shumë spekulime pas vdekjes së Watford, i cili i shtoi pasurinë pasurisë së tij në fillim të sundimit të presidentit rus Vladimir Putin.

Pas vdekjes së Mikhail Watford, u njoftua se një tjetër emër në industrinë e energjisë, si oligarkët e tjerë rusë, vdiq. Oligarku rus Vladislav Avayev, një ish-ekzekutiv i kompanisë ruse të naftës Gazprom dhe i njohur për afërsinë e tij me presidentin rus Vladimir Putin, terrorizoi shtëpinë e tij në Moskë më 19 prill. Avayev kreu vetëvrasje pasi qëlloi me armë gruan e tij 47-vjeçare, Yelena Avayev, dhe më pas vajzën e tij 13-vjeçare, Mariya.

Ndërkohë që policia ruse nuk bëri asnjë deklaratë për vetëvrasjen dhe vrasjet e Avajevit, i cili hapi një kompani të quajtur RT-Carbon pas largimit nga Gazprom, pretendohej se Avayev ishte mashtruar me shoferin e tij nga gruaja e tij në Rusi.

Sipas një pretendimi tjetër, Avaev dhe gruaja e tij po debatonin vazhdimisht për të ardhmen e vajzës së tyre 13-vjeçare, dhe pas një argumenti të ngjashëm, Avaev pati një krizë nervore dhe vrau familjen e tij dhe më pas kreu vetëvrasje.Në Moskë, kryeqyteti i Rusisë, themeluesi 45-vjeçar i vëllezërve Karavaev, një prej zinxhirëve më të famshëm të restoranteve në Rusi, Vladimir Lyakishev u gjet i vrarë në çatinë e një ndërtese shumëkatëshe. Gruaja e Lyakishev njoftoi se ajo u largua nga shtëpia menjëherë pasi kishte pirë alkool me burrin e saj dhe se burri i saj u gjet i qëlluar pas 2 orësh. Gruaja e Lyakishev tha në deklaratën e saj se Lyakishev ishte ngjitur në çati, siç kishte bërë shumë herë më parë, duke telefonuar me video një mik në librin e telefonit dhe duke pretenduar se ai do ta qëllonte atë. Duke thënë se shoqja e saj e bindi Lyakishev të mos kryente vetëvrasje, gruaja e Lyakishev tha se ata mësuan se Lyakishev kreu vetëvrasje pasi mbylli telefonin. Ndërsa gruaja e tij deklaroi se burri i saj kishte një problem me alkoolin kohët e fundit, u vu re se në armën e gjetur në papafingo nuk kishte gjurmë gishtash që i përkisnin dikujt tjetër përveç Lyakishev. Vdekja e Lyakishev u regjistrua si “vetëvrasje”.

Kategoritë
BotaLajme