Vendet ku fëmijët janë të ndaluar të shkojnë në restorante

Kur doli për herë të parë deputetja koreano-jugore Yong Hye-in nga shtëpia pas lindjes së djalit të saj në vitin 2021, ajo po luftonte me depresionin dhe burri i saj donte ta gëzonte me një shëtitje. Por kur shkuan në një kafene aty pranë, nuk mundën të hynin. Arsyeja; Ishte një “zonë pa fëmijë”.

Koreja e Jugut ka rreth 500 vende ku fëmijët janë të ndaluar, duke mos përfshirë vende të tilla si baret dhe klubet e natës, sipas një vlerësimi nga Instituti Kërkimor Jeju.

Javën e kaluar, duke mbajtur në krahë djalin e saj 23 muajsh, Yong nga foltorja e parlamentit u zotua t’i bënte të paligjshme këto praktika.

Në përpjekje për të siguruar qetësinë për klientët e tyre, shumë pronarë restorantesh, kafenesh dhe vendesh të tjera në Amerikë, Australi, Itali dhe Kore, vendosin kufizime të veçanta për klientët e tyre, duke arritur deri aty sa të ndalojnë hyrjen e fëmijëve nën 4, 7 apo edhe 18 vjeç.

Pak kohë më parë u bë viral lajmi se restoranti i famshëm “Nettie’s House of Spaghetti” në Tinton Falls, New Jersey nuk do të lejojë më të hyjnë fëmijët nën moshën 10 vjeç.

“Ne i duam fëmijët. Ne me të vërtetë, i duam ata. Por kohët e fundit, ka qenë jashtëzakonisht e vështirë për të akomoduar fëmijët në Nettie. Mes uljeve dhe zhurmës, mungesës së hapësirës, pastrimit të rrëmujës të çmendur që ata bëjnë dhe të qenit përgjegjës për fëmijët që vrapojnë nëpër restorant, vendosëm se ishte koha për të marrë kontrollin e situatës,” tha restoranti në rrjetet sociale.

Restoranti i Seattle, Tim Ptak, spoti i mëngjesit të të cilit Hudson nuk i lejon fëmijët, tha në një email se ai ka marrë reagime pozitive.

Këto praktika priten me zemërim dhe lavdërim. Mbështetësit thonë se pronarët e bizneseve kanë çdo të drejtë. Pala tjetër argumenton se fëmijët janë të stigmatizuar dhe të privuar nga një e drejtë elementare. Debati prek pyetje më të gjera rreth asaj se kush është përgjegjës për t’u kujdesur dhe, nganjëherë, tolerimi i brezit të ardhshëm.

Normat e lindjeve kanë qenë në rënie të vazhdueshme globalisht për 70 vitet e fundit, duke riformuar demografinë dhe jetën publike. Heike Schnazel, një profesore në Universitetin e Teknologjisë Auckland në Zelandën e Re, tha për Washington Post se fëmijët ndonjëherë shihen si një “zgjedhje e stilit të jetesës” dhe jo si pjesë e një shoqërie të shëndetshme.

Në Korenë e Jugut, një nga vendet me nivelet më të ulëta të lindjeve, ndalimi i fëmijëve në disa vende filloi të shfaqet rreth një dekadë më parë për shkak të ankesave në mediat sociale për sjelljen e keqe të prindërve në restorante.

Hugheung Yu, një profesor i sociologjisë në Universitetin e Portlandit, argumenton se “pritjet e vazhdueshme gjinore për rritjen e fëmijëve përforcojnë perceptimin se gratë duhet të kujdesen për ta në shtëpi. Kufizimi i fëmijëve nga vendet publike i dekurajon njerëzit nga riprodhimi”.

Megjithatë, shumë besojnë se ka mënyra më të mira për të menaxhuar këtë çështje. Një profesor i studimeve për fëmijë në Universitetin Rutgers tha “një i rritur i dehur që i bërtet partnerit të tij në një restorant është shumë më i bezdisshëm sesa një fëmijë që qan”.

Ai dhe ekspertë të tjerë argumentojnë se politika të tilla shkelin ligjin ndërkombëtar të të drejtave të njeriut, i cili ndalon diskriminimin bazuar në karakteristikat e përgjithshme, duke përfshirë moshën.

“Ata nuk i mbrojnë fëmijët, por mbrojnë një të drejtë të supozuar të të rriturve që të mos shoqërohen me ta,” thotë ai. /abcnews.al

Kategoritë
LajmeVendi