Vendi përgatitet për pushtimin rus, panik mes popullsisë

Polonia ka qenë në tension që nga fundi i shkurtit të kaluar, kur Rusia njoftoi pushtimin e saj në Ukrainë. Pozicioni gjeografik i vendit, në kufi me Ukrainën, bën që Polonia të jetojë në ankth.

Gjithashtu, që nga shpërthimi i konfliktit, më shumë se tre milionë ukrainas kanë kaluar kufirin dhe janë strehuar në vendin fqinj.

Gjatë më shumë se tre muajve që lufta ka zgjatur, qeveria polake ka furnizuar Ukrainën me të gjitha llojet e armëve. Dhe tani, sipas fjalëve të vetë kryeministrit polak, vendi i tij duhet të përgatitet për luftën, në rast se ajo do të zgjerohet.

“Nëse Rusia vendos të sulmojë Poloninë, Kremlini duhet të dijë se ka 40 milionë polakë të gatshëm të marrin armët dhe të mbrojnë atdheun e tyre”, tha Mateusz Morawiecki.

Kategoritë
BotaLajme