“Verë n’Dimër”, kroatët e shijojnë plazhin në muajin janar

Shumë qytetarë të Splitit, por edhe turistë, kanë shfrytëzuar temperaturat pothuajse pranverore në ditët e para të janarit 2022 për t’u larë në detin Adriatik.

Fëmijë të shumtë shijuan edhe plazhin e njohur me rërë të qytetit Bačvice, transmeton Blic.

Dalmatët kanë luajtur tradicionalisht piciginën e Vitit të Ri, një lojë kulti në të cilën ata hodhën një top në det, temperatura e të cilit këto ditë është vetëm 14 gradë Celsius.

Banorët dhe vizitorët e qytetit më të madh në rajonin kroat të Dalmacisë gjithashtu bënë banja dielli në bregdet. Dhjetëra persona, jo tipike për këtë periudhë të vitit, kanë ecur nëpër rrugët e qytetit me bluza me mëngë të shkurtra dhe kanë hyrë me humor në vitin e ri.

Meqë ra fjala, temperaturat rekord të ajrit po regjistrohen në pjesët jugore të Kroacisë bregdetare. Temperatura më e lartë e ajrit ndonjëherë në janar është matur në Dubrovnik dje në orën 14:00 – 19.8 gradë.

Sipas parashikimeve të Institutit Shtetëror Hidrometeorologjik të Kroacisë (DHMZ), moti me diell në pjesën bregdetare do të jetë deri të enjten kur priten reshje shiu.

Kategoritë
LajmeRajoni