Viktimat nga Turqia dhe Siria po gërmojnë në varreza masive për shkak të mungesës së hapësirës

Për shkak të mungesës së hapësirës në varreza, trupat e viktimave të tërmetit në Turqi dhe Siri grumbullohen në stadiume ose parkingje për identifikim, arkivole sillen dhe gërmohen në varre masive.

Në varrezat Nurdagi në provincën turke Gaziantep, në kufirin me Sirinë, së shpejti nuk do të ketë më vend për të vdekurit. Varret e sapo gërmuara janë shënuar me gurë varresh bosh, me vetëm copa rrobash të grisura të mbledhura nga rrobat e viktimave për t’i identifikuar ato.

Jashtë rrugës, dhjetëra trupa shtrihen të grumbulluar mbi njëri-tjetrin, në pritje për t’u varrosur. Të paktën pesë imamë nxituan në Nurdaga për të drejtuar një rrjedhë të vazhdueshme funeralesh masive, ndonjëherë për deri në 10 viktima në të njëjtën kohë. Zyrtarët transportuan arkivole nga fshatrat fqinjë dhe deri në Stamboll për të siguruar një vend prehjeje për numrin e madh të kufomave që mbërrinin në qytet.

Pesë ditë pasi dy tërmete të fuqishme tronditën Turqinë jugore në fatkeqësinë e saj më të rëndë natyrore, numri i të vdekurve ka kaluar 21,000, me Nurdagi dhe qytete në të gjithë Turqinë jugore dhe Sirinë veriore skenë të niveleve apokaliptike të shkatërrimit.

“Dyzet përqind e njerëzve në këtë qytet mund të gjendeshin të vdekur,” tha Sadik Gunes, një imam në Nurdagi. Shtëpia e tij ishte ngjitur me xhaminë, e cila u shemb. Pa vend për lutjet e tyre, varrosjet masive në Nurdagi dhe në pjesën tjetër të Turqisë jugore kryhen në natyrë.

“Që nga e hëna, kam harruar numrin e trupave që kemi varrosur,” tha Gunes. “Kemi ndërtuar një zgjerim të varrezave. Ka ende njerëz nën rrënoja. Edhe ata do t’i varrosim kur të gjenden. Trupat i varrosim vonë natën me ndihmën e qytetarëve që vijnë për të na ndihmuar”, tha imami.

Ndërsa prisnin mbërritjen e mjekësisë ligjore dhe prokurorëve, banorët e disa qyteteve në Turqi grumbulluan trupa në stadiume ose parkingje për t’u dhënë të afërmve një shans për të identifikuar shpejt të dashurit e tyre përpara se të lëshonin një certifikatë vdekjeje.

Kategoritë
BotaLajme