Vizituan Ulqinin para sezonit: Çmime të arsyeshme dhe oferta të mira për akomodim

Qytetet detare në të gjithë rajonin po përgatiten për sezonin e parë të vërtetë të verës pas pandemisë së koronavirusit dhe një nga destinacionet më tërheqëse do të jetë Ulqini në Mal të Zi. Gazetarët e Klix.ba të Bosnjes vizituan këtë qytet në skajin jugor të bregdetit malazez, i cili është një destinacion i rregullt për shumë qytetarë.

Edhe pse nuk jemi ende në pikun e sezonit veror, në gjysmën e parë të qershorit kemi gjetur plazhe të plota të larëve dhe mes tyre një numër të madh turistësh të huaj. Temperaturat e ajrit janë afër 30 gradë Celsius dhe nuk ka asnjë pengesë që mysafirët të shijojnë bukuritë e detit dhe të pushojnë pas dy vitesh të dominuara nga kufizimet për shkak të koronavirusit.

Promovimi në Sarajevë

“Viti i kaluar ishte i suksesshëm edhe pse ishim ende nën koronavirus. Në ndërkohë morëm pjesë në të gjitha panairet e turizmit në rajon dhe më gjerë. Fatkeqësisht nuk ishim në BeH sepse u anulua panairi. Megjithatë, planifikojmë ta promovojmë Ulqinin. në “Sarajevë, le ta kompensojmë atë humbje. Shpresojmë që viti 2022 të jetë një vit rekord. Pas koronavirusit, njerëzit mezi presin të dalin, të jenë në det… Sinjalet fillestare thonë se në shtator do ta shpallim vitin 2022. nga sezonet më të suksesshme”, na tha ai.Gzim Hajdinaga, drejtor i organizatës turistike të Ulqinit dhe ish-kryetar komune.

Në këtë qytet që ndodhet në skajin juglindor të Malit të Zi pranë kufirit me Shqipërinë, ka një numër të madh hotelesh dhe akomodimesh private. Gjatë qëndrimit tonë në gjysmën e parë të qershorit, akomodimi mund të gjindet me 10 euro për person për një natë. Megjithatë, na u tha se në pikun e sezonit në korrik dhe gusht këto çmime do të rriten nga 10 deri në 20 për qind.

Nëse zgjidhni një hotel më tërheqës që ndodhet pranë plazhit, akomodimi për një familje prej katër anëtarësh mund të gjendet për 120 euro nata me gjysmë pansion. Pritësit pohojnë se rritja globale e çmimeve nuk do të ketë një ndikim të madh në çmimet e tyre të kateringut.

Është e pashmangshme që të ketë zhvendosje të vogla çmimesh.Megjithatë, ne kemi një marrëveshje me hotelierët dhe hotelierët për të mbajtur çmimet të ulëta, kështu që nuk do të jetë më lirë askund në zonë, as në Shqipëri, e cila njihet si një destinacion i lirë. Ulqini është qytet me 22 000 banorë dhe më pas për 60 ditë në sezon bëhet qytet me 200 000 banorë. Qyteti është i zgjeruar gjeografikisht kështu që tani kemi 16 kilometra plazhe me rërë, shumë hotele dhe shtëpi private. Siç thotë populli ynë. , sa para – kaq shumë muzikë. Për akomodimin në plazh është e logjikshme që do të paguhet pak më shumë”, tregon Hajdinaga.

Çmimet në kafene dhe restorante

Çmimet në lokalet që ndodhen pranë plazhit të vogël të Ulqinit nuk ndryshojnë shumë nga ato në Bosnje dhe Hercegovinë. Kafja ekspres mund të pihet për 1.20 euro, dhe kafeja e zgjatur me qumësht për 1.50 euro, njësoj si uji i ambalazhuar pa gaz.

Kapuçino kushton 1,80 euro, birra e pijshëm dy euro, e ambalazhuar 2,80 euro, dhe lëngjet kushtojnë 1,50 euro. Çmimet për picat fillojnë nga katër euro, pjatat me pulë nga gjashtë euro, ndërsa frutat janë pak më të larta, kështu që një kilogram luleshtrydhe dhe qershi kushton 3.5 euro, dhe shalqini 1.50 euro. Për 3.20 euro mund të pini një gotë lëng natyral të shtrydhur.

“Përveç çmimeve të arsyeshme, turistët i tërheqin plazhet më të bukura. 12 plazhet tona morën flamurin blu nga shërbimet kompetente, i cili u jepet plazheve dhe hoteleve që plotësojnë standarde të larta. Pra në Ulqin “Miferi ynë është një gjë e shenjtë. Ne kemi shumë marrëdhënie të mira me Bosnjën dhe Hercegovinën, kemi edhe miqësi personale. Vitin e kaluar, mysafirët nga BeH ishin të tretët në numër pas kosovarëve dhe serbëve. Ne mbajmë primatin dhe kemi reputacionin si qytet i të rinjve. Jeta e natës zgjat deri në orët e hershme të mëngjesit, dhe kjo na mundëson një plazh të madh ku nuk shqetësojmë askënd dhe inspektimet nuk reagojnë. Ulqini është qyteti më i qetë në Malin e Zi përndryshe paqësor”, na tha Hajdinaga.

Kategoritë
LajmeRajoni