Vodhi verëra me vlerë 1.6 milionë euro nga restoranti, ish-miss u arrestua në Kroaci

Policia Kroate arrestoi 28-vjeçaren Priscila Lara Guevara dhe të dashurin e saj, rumunin Constantin Gabriel Dumitru (47), në kufirin me Malin e Zi.

Gjegjësisht, të dy dyshohet se kanë vjedhur 45 shishe verë në vlerë prej 1.6 milionë euro nga një restorant në Spanjë.

Ata rezervuan një dhomë hoteli dhe kishin planifikuar gjithçka

Vjedhja ka ndodhur më 27 tetor të vitit të kaluar në restorantin Atrio në Caceres, i cili ka dy yje Michelin. Një ditë para grabitjes, Dumitra kishte rezervuar një tavolinë në emër të Mirka Golubiç, siç lexohej në emrin në pasaportën e rreme zvicerane të përdorur nga Guevara.

Çifti ka rezervuar edhe një dhomë në hotelin ku ndodhet restoranti. Njerëz gjysmë të maskuar, ajo me parukë kafe dhe syze dielli, raportuan në recepsion dhe njoftuan se do të darkonin në Atrium me shoqërinë. Ata erdhën në atë restorant tre herë më herët në të njëjtin vit – në qershor, gusht dhe shtator, dy herë për darkë dhe një herë për drekë.

Policia i ndoqi për nëntë muaj gjatë hetimeve dhe dyshoi se këto vizita ishin përgatitje për grabitjen e kryer në tetor. Pas darkës, kamerierët e Atri-t e kanë zakon të ftojnë mysafirët të vizitojnë bodrumin e tyre të verës. Ata u larguan dhe më pas thanë se do të shkonin në dhomë. Por pas një në mëngjes kur vetëm një recepsioniste ishte zgjuar në hotel, Guevara zbriti në holl, tha se ishte e uritur dhe i kërkoi gruas t’i sillte një sallatë. Edhe pse kuzhina ishte e mbyllur, recepsionistja tha se do të bënte ç’të mundej.

Një rumun vodhi verërat e shekullit të 19-të nga bodrumi

Hetuesit besojnë se ndërsa Guevara shpërqendroi recepsionistin, Dumitru zbriti në bodrum me tre çanta shpine bosh, hapi derën me një kopje të kartës magnetike të derës ose një kartë të vjedhur dhe më pas mbushi çantat e shpinës me 45 shishe verë, duke përfshirë Chateau d. ‘Yquem nga viti 1806 me vlerë 310,000 euro dhe gjashtë verëra të shekullit të 19-të.

“Këto shishe janë pjesë e historisë sime personale, historisë së Atrio-s, por edhe e Caceres, qytetarëve të saj, të gjithë dashamirëve të botës së verës”, tha shefi i restorantit Tono Perez pas grabitjes. Sipas burimeve nga hetimi të cilit i referohet El Pais, nga pamjet e kamerave të vëzhgimit, hetuesit kanë konstatuar para së gjithash me lëvizje të sinkronizuara dhe të praktikuara se bëhet fjalë për një çift hajdutësh të mirëkoordinuar.

Kush është miu i arrestuar?
Në vitin 2016, Guevara ishte një konkurrente në Miss Earth Mexico, një konkurs vjetor bukurie në Meksikë. Ajo ishte atëherë 22 vjeç.

Ajo udhëtonte me një pasaportë dhe makinë false dhe nuk qëndroi kurrë gjatë në një vend. Ajo u zhvendos mes Spanjës, Rumanisë, Malit të Zi dhe Kroacisë. Ajo pritet të ekstradohet në Spanjë ku do të gjykohet.

 

Kategoritë
BotaLajme