Vrapuesja olimpike bjelloruse e cila kishte frikë të kthehet në atdhe shkon të mbrohet në Poloni

Vrapuesja olimpike bjelloruse, Krystsina Tsimanouskaya, e cila u ndje e kërcënuar pasi kritikoi trajnerët e saj në media sociale, këtë të mërkurë ka fluturuar për në Varshavë me vizë humanitare pasi u largua nga Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”, ka konfirmuar një diplomat polak.

Zëvendësministri i Jashtëm Marcin Przydacz i Polonisë tha se atletja 24-vjeçare kishte mbërritur në kryeqytetin polak pasi fluturoi nga Tokio përmes Vjenës, një rrugë me sa duket e zgjedhur për të ngatërruar ata që do të rrezikonin sigurinë e saj.

Në një deklaratë, diplomati tha se “donte të falënderonte të gjithë stafin konsullor dhe diplomatik polak të përfshirë, të cilët planifikuan dhe siguruan në mënyrë të përsosur udhëtimin e saj të sigurt”, shkruan AP.

Furgonat e policisë u panë në të gjithë aeroportin. Pasagjerët nga fluturimi u thanë gazetarëve se një grua e re u la në bord kur dolën nga aeroplani dhe u hipën në autobusë për në terminalin kryesor.

Tsimanouskaya më vonë u pa me një disident bjellorus në Poloni, Pavel Latushko, në një fotografi të bërë menjëherë pas mbërritjes së saj brenda ndërtesës së aeroportit.

“Ne jemi të kënaqur që Kristina Timanovskaya arriti të shkojë në Varshavë me siguri!” Tha Latushko në Twitter, duke shtuar se ai shpreson se ajo do të jetë në gjendje të kthehet në një “Bjellorusi të Re” dhe të vazhdojë karrierën e saj atje.

Nuk është e qartë se çfarë do të ndodhë me vrapuesen – qoftë në jetën e saj sportive apo atë personale.

Para se të largohej nga Japonia, ajo tha se shpresonte të vazhdonte karrierën e saj të vrapimit, por siguria ishte përparësia e saj e menjëhershme. Burri i saj iku nga Bjellorusia këtë javë menjëherë pasi gruaja e tij tha që ajo nuk do të kthehej, dhe Polonia i ka ofruar gjithashtu një vizë.

“Ne jemi shumë të lumtur që ajo është këtu e sigurt,” tha Magnus Brunner, një zyrtar i lartë i qeverisë austriake, pasi avioni i Tsimanouskaya mbërriti në Vjenë të Mërkurën pasdite.

Në aeroportin e Vjenës, vrapuesja u mbrojt nga oficerët e policisë austriake, raportoi transmetuesi publik ORF. Tsimanouskaya fluturoi së pari në Austri në vend të drejtpërdrejt në Poloni me këshillën e autoriteteve polake për arsye sigurie, tha Vadim Krivosheyev nga Fondacioni Bjellorus i Solidaritetit Sport.

Kategoritë
BotaLajme