Vrau bashkëkombësin në Gjermani, shqiptari dënohet me 10 vjet burg, avokati: Gati të apelojmë vendimin

Hanover – Është dënuar me 10 vjet burg shqiptari i cili rezulton i përfshirë në vrasjen e një bashkëatdhetari të tij.

Më 3 qershor 2021, pati një shkëmbim zjarri pranë një kryqëzimi në Hanover. Nga plumbat mbeti i vrarë shoferi i një makine Porsche, Armin N. 30 vjeç. Për këtë vepër është akuzuar shqiptari nga Kosova Rinor Z. 33-vjeç.

Ai doli në gjyq për vrasje nga pakujdesia dhe tentativë për vrasje dhe vijoi seancat që nga nëntori i vitit të kaluar.

Edhe para vendimit, Rinor Z. kërkoi falje duke u shprehur: “Ajo që ndodhi është dënimi më i lartë i jetës sime. Dhe do të doja ta zhbëja”.

Edhe pse gjykata mori një vendim të sajin, Prokurori i çështjes kishte kërkuar 7 vite heqje lirie, ndërsa avokatët po punojnë për të apeluar dënimin.

Si ndodhi krimi:

E enjte, 3 qershor 2021, rreth orës 13:30 në kryqëzimin e Weidendamm dhe Arndtstraße në Nordstadt. Armin N. dhe kunati i tij Nedzib “Nasko” M. janë ulur si pasagjerë në një Porsche Cayenne të zezë.

Përballë tyre: Rinor Z. me një Mercedes S-Class të bardhë në semafor të kuq.

Nasko M. del në këmbë nga Porsche. Ai është i armatosur dhe godet xhamin e përparmë të Mercedesit, me sa duket për të detyruar Rinor Z. të dalë jashtë.

Menjëherë pas kësaj, janë shkrepur të shtëna. Predha e parë e gjuajtur nga Rinor Z. nuk e kap Nasko M.

Fraksione të një sekonde më vonë, Rinor Z. qëllon sërish. Pas një lufte me armë, një plumb kap drejtuesin e Porsche, Armin N dhe e lë të vdekur në vend.

Rinor Z. pretendon se ai e hodhi armën e vrasjes në një ndërtesë të re kur u arratis. Ajo është zhdukur deri më sot.

Rinor Z. dhe Nasko M. thuhet se kanë pasur mosmarrëveshje në të kaluarën derisa konflikti u përshkallëzua në verën e vitit 2021.

Kategoritë
BotaLajme