Vuajti 25 vite burg për një krim që nuk e kreu, 62-vjeçari fiton lirinë, por vritet në një funeral

Një baba i gjashtë fëmijëve në Filadelfia, SHBA, i cili kaloi 25 vjet burg për krime që nuk i kreu, ndërroi jetë pasi u qëllua teksa merrte pjesë në një funeral.

Christopher Williams, 62 vjeç, u vra teksa merrte pjesë në funeralin e një të burgosuri të premten pasdite, vetëm 22 muaj pasi u lirua nga burgu dhe para se të merrte një pagesë shumë milionëshe.

Williams u dënua për gjashtë vrasje, por u lirua pas 25 vitesh burg, kur akuza e fundit për vrasjen u hoq për shkak se provat e reja të “sjelljes së pahijshme të prokurorisë” dolën në dritë. Christopher Williams paditi Filadelfian për një dënim të gabuar.

Williams po merrte pjesë në funeralin e mikut të tij Tyree Little në Filadelfia, i thanë miqtë Philadelphia Inquirer dhe ndërsa ai doli nga makina e tij, ai u qëllua një herë në kokë. Ai u dërgua me urgjencë në Spitalin Universitar Temple, ku u shpall i vdekur.

Në dhjetor 2021, ai ngriti një padi kundër ish-prokurores së qarkut Lynne Abraham, prokurorit të gjyqit David Desiderio dhe 17 oficerëve të policisë, duke kërkuar dëmshpërblim miliona dollarësh.

Deri më tani, autoritetet nuk kanë bërë asnjë arrestim për vrasjen e Williams, i cili kaloi nga 25 vjet në burg. Ai u lirua pasi çështja e tij u rishqyrtua dhe u gjetën dëshmitarë të rremë, sjellje të pahijshme të prokurorisë dhe prova të fshehta shfajësuese.

“Asnjëherë në historinë e sistemit të drejtësisë të Pensilvanisë askush nuk është akuzuar për gjashtë vrasje, dy të liruara dhe më pas për katër të tjera”, tha Williams kur u lirua.

Pas lirimit të tij, burri punoi si marangoz dhe synoi të hapte kompaninë e tij të ndërtimit, raportoi Philadelphia Inquirer.

Kategoritë
BotaLajme