Vuçiç: Nuk e duam Kosovën në OKB dhe çfarë pastaj – na bombardoni, na kërcënoni me sanksione, çfarë?

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se serbët e Kosovës nuk do të kthehen në institucione derisa të krijohet Bashkimi i Komunave Serbe, që ishte kushti i dytë i tyre, së bashku me atë që të mos ketë dënim për ndërrimin e targave. Ai tha se rinovimi i targave KM po shkon normalisht dhe se nuk ka asnjë detyrim në këtë drejtim. Duke folur për propozimin e BE-së për marrëveshjen përfundimtare, ai tha se Serbia ka “vijat e kuqe”.

“Ne themi se nuk e duam Kosovën në OKB dhe çfarë pastaj – na bombardoni, na kërcënoni me sanksione, çfarë? tha Vuçiq në një konferencë për shtyp në Beograd, pas një takimi me presidentin e Republikës Srpska Milorad Dodik dhe anëtaren e Presidencës së BeH, Zheljka Cvijanoviq.

Ai shtoi gjithashtu se “nuk është problem” ndërprerja e negociatave menjëherë, por “atëherë si mendoni se do t’i zgjidhni këto probleme”.

I pyetur se çfarë do të ndodhë me zgjedhjet në veri të Kosovës, të cilat mbahen më 18 dhjetor, ai thotë se serbët nga Kosova kanë thënë se kushti i tyre është formimi i ZSO-së.

Ai përkujtoi se ky ishte kusht për kthimin në institucione, përveç që të mos dënohej për targat.

“Edhe nëse dua – dhe nuk do – nuk mund t’i bind serbët në Kosovë për një gjë të tillë”, tha Vuçiq.

Ai tha se “nuk është një periudhë e lehtë përpara nesh”, por se beson se “do të arrijmë të ruajmë paqen dhe stabilitetin”.

Vuçiq tha se tabelat KM në Kosovë “mbesin dhe mbijetojnë” dhe se rinovimi i tyre vazhdon normalisht, sepse “asgjë nuk ka asnjë detyrim në këtë drejtim”.

“Ata (Prishtina) kanë pasur një marrëveshje më të mirë para dy ditësh sesa dje”, ka thënë presidenti dhe ka thënë se në Kosovë janë 7000 KM targa dhe në Serbinë qendrore rreth 2000.

Vuçiq tha se është me rëndësi kyçe që në deklaratën pas arritjes së marrëveshjes të thuhet se është e nevojshme të përmbushen të gjitha marrëveshjet e arritura më parë.

Duke folur për situatën në veri, ai tha se situata me serbët në Kosovë po “valon”.

“Njerëzit janë ngopur me terrorin e pushtetarëve të Prishtinës. Kjo nuk është për argumente politike, është diçka që më shqetëson edhe mua”, tha ai.

Sipas tij, serbët janë ngopur me shantazhe, ngacmime, bullizëm dhe nuk do të jenë pakicë kombëtare.

Kujtojmë se shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka njoftuar mbrëmë se negociatorët e Serbisë dhe Kosovës kanë rënë dakord për masat për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm. “Serbia do të ndalojë lëshimin e targave me emrat e qyteteve të Kosovës dhe Kosova do të pezullojë veprimet e mëtejshme në lidhje me riregjistrimin e automjeteve”, tha Borel.

Kryenegociatori i Beogradit në dialogun me Prishtinën, Petar Petkoviq, ka sqaruar se marrëveshja në Bruksel do të thotë se nuk ka politikë ndëshkuese ndaj serbëve që drejtojnë vetura me targa KM dhe se nga sot nuk do të ketë gjoba prej 150 eurosh.

Kategoritë
LajmeRajoni