Vuçiq iu drejtua serbëve në Kosovë: Kam frikë se do të përfundojmë në fatkeqësi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas kthimit të tij nga Brukseli dhe përpjekjes së dështuar për arritjen e marrëveshjes me Kosovën për targat, iu drejtua qytetarëve sonte në mbrëmje.

Takimi i organizuar nga Bashkimi Evropian me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk ka rezultuar me marrëveshje.Pas kthimit nga Brukseli, Vuçiq iu drejtua qytetarëve.

“Gjë që unë pres të ndodhë në ditët dhe javët në vijim. Jam krenar për faktin që erdhëm në Bruksel për të biseduar, rënë dakord dhe pajtuar për kompromise. Të përpiqemi të ruajmë paqen dhe stabilitetin e të gjithë rajonit pothuajse me çdo kusht. E di që shumë njerëz folën për poshtërimin e serbëve dhe Beogradit dhe ne u sollëm në mënyrë racionale sepse nuk ka një nënë të tillë që do të dëshironte që fëmija i saj në arkivol të kthehej tek ajo. Ne bëmë maksimumin dhe pranuam kërkesa të reja në disa raste. gjysma e kohës i tha përfaqësuesit të lartë se nuk ka asgjë nga kjo, pala shqiptare nuk do të dojë një zgjidhje kompromisi dhe shtyrje të keqtrajtimit të serbëve, i cili bazohet jo në dialog dhe norma ligjore, por në një veprim politik të njëanshëm. nga lidershipi i Prishtinës”, tha Vuçiq.

Ai ka konfirmuar se Serbia nuk ka problem me targat “KS”, të cilat janë neutrale, por se pala tjetër ka reaguar dhunshëm, duke theksuar se Kosova ka të drejtë të nxjerrë pasoja juridike nga aktgjykimet e gjykatave ndërkombëtare.

“Ajo që duhet të themi është se duhet të zbatojmë atë që tashmë është nënshkruar dhe në fuqi. Kur e thua këtë, e sheh të gjithë thelbin e problemit. Thelbi është se ata po përpiqen të na thonë se ndoshta një ditë do të marrim nje komunitet nese e pranojme pavaresine.Duhet te kishte shkruar qe jemi pajtuar per deeskalim dhe se Kosova pezullon masat e regjistrimit dhe se Serbia nuk i leshon apo rinovon te njejtat targa.Ne e pranuam dhe thame le te kemi kohe te mjaftueshme per te ardhur ne Një marrëveshje. Është më mirë që “Ne flasim për 100 vjet, por për një ditë përplasemi. Dhe këtë e kam përsëritur shumë herë në mënyrë më brutale”, theksoi Vuçiq.

Ai është i mendimit se dikush tjetër dëshiron një konflikt dhe e ka planifikuar prej muajsh.

“Nuk është rastësi që ajo që ekziston si e ashtuquajtura Policia Speciale e Kosovës është dërguar në katër anët. Problemi për ne është se serbët e dinë mjaft mirë se nuk është obligim i tyre të paguajnë një haraç që nuk është parashkruar dhe kjo nuk vlen për ta.Ka një zemërim të madh me serbët në veri të Kosovës.Kërkesa ime është që të përpiqemi të ruajmë paqen.E di që një pjesë e madhe e njerëzve nuk janë aspak të interesuar për atë që them në Serbi Ne duhet të përpiqemi të tregojmë se nuk kemi dashur konflikte as për një sekondë, dhe të mos përdorim si justifikim arrogancën e të tjerëve, të bëjmë çmos për të ruajtur paqen dhe Serbia do të përmbushë kërkesën e Borrelit, ne nuk do të nxjerrim as të reja. targa.Jemi ne nje periudhe te veshtire.Duhet te jemi te shqetesuar,por nuk ka arsye per panik.Kemi inteligjence te re,situata eshte shume e veshtire,ne prag konflikti.I kerkoj komunitetit nderkombetar te perpiqet të shfrytëzojmë ndikimin në Kosovë për të na ndihmuar të ruajmë paqen së bashku”, tha presidenti serb.

Ai u është mirënjohës, thekson ai, përfaqësuesve të BE-së që kanë bërë shumë durim, sidomos sot sepse kanë biseduar për 7 orë me njerëz që mendojnë për të njëjtat tema në mënyra krejtësisht të ndryshme.

“Edhe kur shqiptarët donin të insistonin dhe ta përfshinin të gjitha në Marrëveshjen e Normalizimit, ne thamë se nuk ka problem, por duhet të zbatojmë atë që është nënshkruar, që ka fuqi ligjore. Ata thonë se është firmosur nga ish-qeveria. atëherë e vetmja gjë është të shkulim ato pak qime që kemi në kokë. Pavarësisht nga shqetësimet e mia, ne do të vazhdojmë bisedimet, shpresoj të ketë përparim. Ne do të jemi gjithmonë të gatshëm për kompromise dhe vazhdimin e bisedimeve”, tha ai. drejtuar.

Ai ka folur për këtë dhe për atë që është paraparë me masat e reja në Kosovë, për të cilat pretendon se janë masat për shfuqizimin e serbishtes si gjuhë zyrtare dhe formimin e ushtrisë së Kosovës.

“Nuk duhet të shqetësoheni për një gjë, ne do të bëjmë çmos për t’i mbajtur ata të sigurt, por nëse dikush mendon se mund të bëjë dëbimin e popullit tonë, vrasjen e njerëzve tanë, e përsëris me vendosmëri absolute, ne do qëndroni pranë njerëzve tanë dhe ne nuk do të largohemi, ata kanë vendin e tyre pas vetes”, tha ai.

Presidenti serb është përgjigjur edhe në pyetjen se a ka shpresë për zgjidhjen e sfidave me Kosovën.

“Për herë të parë nuk jemi njësoj fajtorë, tashmë u tha se Serbia ishte konstruktive, nuk e ndjej si fitore, sepse për mua është diçka tjetër. Kjo nëse e di se çdo fëmijë do të flejë i qetë. Kjo do të ishte një fitore për mua, fitorja për mua është një kompromis dhe për ne të kemi paqe të qëndrueshme, sigurisht dhe mirëkuptim për interesat kombëtare të të tjerëve. Në këtë mënyrë, për çfarë fitoreje po flasim. As unë dhe askush në veri të Kosovës do t’i mbyllim sytë sonte. Ne po dridhemi, nuk kemi frikë për veten, por për gjithçka që mund të na ndodhë”, tha Vuçiq.

Ai beson se serbët janë “pjekur” si popull dhe se mund të kuptojnë se cili është çelësi i përparimit.

“Kam frikë se nuk do të përfundojmë në një fatkeqësi. Fitorja është kur hap fabrika, kur zgjidh përgjithmonë problemin për njerëzit e tu dhe kur nuk ua lë fëmijëve të tu konfliktet e ngrira, që ata të punojnë. dhe jo të luftojmë”, tha ai.

I pyetur se si duhet të sillen serbët në Kosovë nesër, kur të fillojë dënimi për targat “KM”, Vuçiq është përgjigjur:

“Është e nevojshme të mbështesim besimin dhe të flasim. Ne biseduam sot. Është e rëndësishme që ne të jemi atje për të biseduar. Ata po mblidhen, i ftova të shkojnë në Beograd dhe ne do të punojmë sonte. Cili është mesazhi kryesor, është se nuk guxon të ketë protesta të dhunshme, forcë vullneti, jo armë. Gjithçka që po bën Prishtina është e paligjshme, sikur dikush t’u ketë thënë se duhet të provokojnë konflikt. Mos e keqkuptoni tonin tim të qetë si dobësi”.

Kategoritë
LajmeRajoni