Vuçiq: Nëse nuk vendosim sanksione ndaj Rusisë, do të jemi në telashe të mëdha

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se ky vend do të jetë në telashe të mëdha nëse nuk vendos sanksione ndaj Rusisë.

Nga ana tjetër, nëse i fut, siç tha ai, atëherë “pesë-gjashtë ditë do të përkëdhelen pas shpine dhe kaq”.

Vuçiq kujtoi fjalët e Barack Obamës, i cili tha se nuk mund të mbështetemi vetëm tek ushtria për të mbrojtur sigurinë, por duhet edhe një agjenci e fortë civile, duke iu referuar BIA-s.

“Sot jetojmë në një kohë kur aktiviteti i shërbimit tonë është më i rëndësishmi, sidomos për shkak të faktorit të jashtëm. Beogradi ka qenë si Kazablanca në javët e fundit. Kur kemi mysafirë nga Rusia, zbulojmë ata nga shërbimet perëndimore që ndiqni ata. Kur kemi mysafirë nga perëndimi, pastaj ata të tjerët që i ndjekin në hap. Kjo tregon se sa të interesuar janë ata jo vetëm për njëri-tjetrin, por për këtë copë tokë që do të donim ta ruanim për brezat e ardhshëm”, tha presidenti, raporton Blic.

Ai shton se Serbia, pa fajin e saj, është tërhequr në një rreth vicioz nga i cili nuk ka rrugëdalje.

“Kur flisni për planin Scholz-Macron, të gjithë flasin për të, dhe askush nuk e ka parë atë. Të gjithë tashmë kanë një mendim dhe kanë deklaruar publikisht qëndrimin e tyre. Dhe atëherë ju e dini se sa e vështirë është të punohet. Askush nuk e ka ndonje ide se cfare thote, por mjafton te deklarohen. E thashe qe te shohim se si dalin edhe partneret tane nga te gjithe meridianet. Nese mendoni se mjafton qe Serbia te thote neser do vendosim sanksione ndaj Rusise. jo, pesë-gjashtë ditë do të na përkëdhelin pas shpine, sot u shërben që po godasin të gjitha forumet si vare, kështu që do të na bëjnë atë që akuzojnë Rusinë”, tha Vuçiq.

Nëse refuzoni, shtoi ai, atëherë jeni në telashe.

“Askush nuk më kërcënon mua si Aleksandar Vuçiq, ata kërcënojnë haptas gjithë vendin tonë dhe mbijetesën e tij. Vetëm këtë dua ta dini të gjithë dhe kjo është hera e parë që e them hapur”, tha Vuçiq.

Kategoritë
LajmeRajoni