Vuçiq pas seancës urgjente të Qeverisë së Serbisë: Nuk heqim dorë nga paqja

“Nuk heqim dorë nga politika e përgjegjshme e paqes dhe stabilitetit”, ka shkruar presidenti serb, Vuçiq pas seancës urgjente të Qeverisë së Serbisë lidhur me situatën në Kosovë

Qeveria e Serbisë sot ka mbajtur seancë urgjente për situatën në Kosovë, ku mori pjesë edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i cili falënderoi Qeverinë për ftesën në seancë dhe për atë që i është dhënë mundësia të informojë për situatën në të cilën ndodhet Serbia, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nuk heqim dorë nga politika e përgjegjshme e paqes dhe stabilitetit”, ka shkruar Vuçiq në llogarinë e tij në Instagram.

Në seancë përveç ministrave morën pjesë edhe drejtorë të kompanive publike.

Seancës i parapriu një takim pesë-orësh i Vuçiqit me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, i cili u mbajt të premten pasdite.

Lajçak ka shkruar sot në Twitter se biseda me Vuçiqin ka qenë “e vështirë dhe e gjatë, por korrekte”.

“Unë llogaris në sjelljen e përgjegjshme të të gjithëve për të ruajtur stabilitetin dhe sigurinë. Dhuna duhet të shmanget”, ka shkruar Lajçak.

Lajçak shtoi se është rënë dakord që të gjitha marrëveshjet e arritura gjatë dialogut të Brukselit duhet të zbatohen plotësisht.

Kategoritë
LajmeRajoniVendi