Xhaka ia kushtoi fitoren ndaj Serbisë heroit të Kosovës, më pas doli me një mënyrë gjeniale që FIFA të mos e ndëshkonte.

Takimi i mbrëmshëm mes Serbisë dhe Zvicrës ka qenë i mbushur me incidente dhe as pas takimit situata nuk është qetësuar mes aktorëve të duelit.

Gjatë ndeshjes, trajneri dhe sulmuesi serb Dragan Stojkoviq dhe Dushan Vlahoviç ofenduan futbollistët zviceranë me origjinë shqiptare.
Xhaka gjatë ndeshjes i ka kapur gjirin, ka sharë në shqip, e edhe pas ndeshjes ka vazhduar me provokime.

Në fund të ndeshjes, Zvicra fitoi 3:2 dhe kaloi në fazën e 16-të të Kupës së Botës, kurse Xhaka e festoi fitoren me bluzën e bardhë me mbishkrimin Jashari dhe numrin 26.

Xhaka kështu i ka bërë homazhe heroit të Kosovës Adem Jashari, themeluesit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i vrarë në vitin 1998.

Por kyçi në fanellë është numri 26, me të cilin Xhaka ka “mbrojtur”. Duke qenë se FIFA me siguri do ta suspendonte për një mesazh politik, Xhaka u justifikua duke thënë se nuk po mendonte për Adem Jasharin, por për bashkëlojtarin e tij nga kombëtarja, Ardon Jashari, i cili mban numrin 26, por nuk luajti në Katar.

Kategoritë
Sport