Ylli i madh i UFC-së u përplas me liderin famëkeq çeçen, e lejoi atë ta godiste dhe ta rrëzonte (Video)

Një nga luftëtarët më të mirë të sotëm të UFC-së, Hamzat Chimaev, u përplas me liderin çeçen Ramzan Kadyrov, gjë që shkaktoi një ortek komentesh negative.

Kadyrov ka qenë një udhëheqës famëkeq çeçen në agresionin e Rusisë kundër Ukrainës për tre muajt e fundit dhe është i njohur për akuzat për shkelje të shumta të të drejtave të njeriut, ndërsa Chimaev e ka mbështetur hapur atë në të kaluarën.

Luftëtari i madh madje e lejoi Kadyrovin ta godiste dhe ta rrëzonte, dhe udhëheqësi çeçen u përpoq të kryente “levën”, por ai pati shumë vështirësi.
Luftëtari i pamposhtur suedez me origjinë çeçene ka rezultatin 11-0 në luftimet profesionale dhe vetëm ndeshja e tij e fundit kundër Gilbert Burns u vendos nga gjyqtarët pas 15 minutash luftime në tetëkëndësh. Kundërshtarët e tjerë i ka përfunduar më herët./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme