Youtuberi japoneze u përjashtua nga parlamenti sepse nuk u paraqit kurrë në punë

YouTuberi i famshëm japonez i cili u zgjodh në parlamentin japonez do të bëhet ligjvënësi i parë japonez që do të përjashtohet nga parlamenti pa hyrë në të.

Yoshikazu Higashitani u përjashtua nga kolegët e tij të Senatit të martën sepse nuk erdhi kurrë në punë. Që prej zgjedhjes së tij shtatë muaj më parë, ai nuk ka marrë pjesë në asnjë seancë.

Komisioni Parlamentar Disiplinor i hoqi statusin për shkak të mungesës së tij.

Në korrik të vitit të kaluar, votuesit zgjodhën Higashitanin në dhomën e lartë të Parlamentit. Ai njihet më mirë si GaaSyy në YouTube, ku njihet për videot e tij me thashetheme të famshëm.

Përjashtimi është dënimi më i rëndë që mund të marrë një përfaqësues. Kjo ka ndodhur vetëm dy herë që nga viti 1950 dhe kjo është hera e parë që një deputet përjashtohet për një mungesë të gjatë.

Dhoma pritet të zyrtarizojë vendimin më vonë këtë javë.

Deputeti, i mbiquajtur “deputeti pa paraqitje”, besohet se jeton në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ai deri më tani ka refuzuar të marrë pjesë në parlament sepse ka frikë se do të arrestohet për akuza për mashtrim dhe padi për shpifje të personazheve të famshëm, raportojnë mediat japoneze.

Ai është një nga dy anëtarët e zgjedhur nga partia opozitare Seijika-joshi-48. Partia me një çështje – e njohur më parë si Partia NHK – bën thirrje vetëm për reforma në transmetuesin publik japonez.

Partia ndryshon rregullisht emrin e saj për arsye të popullaritetit, raportoi Asahi Shimbun.

Javën e kaluar, parlamenti kërkoi që Higashitani të fluturonte për në Tokio për të kërkuar falje personalisht për mungesën e tij. Ligjvënësit thanë se ky do të ishte shansi i fundit për shpengim, por Higashitani nuk u paraqit në seancën plenare.

Në vend të kësaj, ai njoftoi në kanalin e tij në YouTube se do të shkonte në Turqi dhe se planifikonte të dhuronte pagën e tij për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti.

Mungesa e tij zemëroi Senatin, anëtarët e të cilit votuan për ta përjashtuar atë këtë javë.

Kategoritë
BotaLajme