Zbulohet bombarduesi i ri bërthamor i fshehtë B-21 i ushtrisë amerikane

Northrop Grumman Corp (NOC.N) zbuloi aeroplanin e saj të ri B-21 “Raider”, i pari i një flote të re bombarduesish bërthamor stealth me rreze të gjatë për Forcën Ajrore të Shteteve të Bashkuara.

B-21 u zbulua gjatë një ceremonie në fabrikën Northrop’s 42 në Palmdale, Kaliforni, duke i ofruar publikut pamjen e parë të bombarduesit të ri.

B-21, i cili ka një formë të ngjashme të “krahut fluturues” me paraardhësin e tij, B-2, do të jetë në gjendje të dërgojë armë konvencionale dhe bërthamore në të gjithë botën duke përdorur aftësi të karburantit me rreze të gjatë dhe në ajër.

Çdo avion parashikohej të kushtonte afërsisht 550 milionë dollarë në 2010 dollarë, ose rreth 750 milionë dollarë në dollarët e sotëm të rregulluar nga inflacioni.

Forca Ajrore planifikoi të blinte të paktën 100 avionë dhe të fillonte zëvendësimin e bombarduesve B-1 dhe B-2.

Northrop mundi një ekip të përbërë nga Boeing dhe Lockheed Martin kur fitoi kontratën për ndërtimin e bombarduesit në 2015. Prodhuesi i motorëve Pratt & Whitney, Collins Aerospace, GKN Aerospace, BAE Systems dhe Spirit Aerosystems janë midis më shumë se 400 furnizuesve në 40 shtete.

Northrop e quan avionin një aeroplan të gjeneratës së gjashtë duke pasur parasysh aftësinë e tij për t’u lidhur me avionë të tjerë dhe për të integruar lehtësisht armët e ardhshme në arkitekturën e sistemit të tij.

B-21 ka gjithashtu një material sipërfaqësor më të qëndrueshëm të fshehtë që do të kërkojë më pak mirëmbajtje dhe do të mbajë kostot e funksionimit dhe kohën e ndërprerjes në minimum, tha në një intervistë me Reuters Doug Young, nënkryetar sektori dhe menaxher i përgjithshëm në Northrop Grumman Aeronautics Systems.

Kategoritë
BotaLajme