Zbulohet intervista e parë e 13-vjeçarit Messi, i cili e befasoi atë me zgjedhjen e thirrjes për një jetë të lirë

Asi argjentinas Lionel Messi është vetëm një ndeshje larg çmimit më të madh të futbollit, por cili do të ishte nëse nuk do të ishte një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave?

Edhe pse magjistari argjentinas gjithmonë ëndërronte të arrinte sukses të madh, ai gjithashtu kishte një plan rezervë.
Një intervistë e vjetër me Messin 13-vjeçar nga një gazetë argjentinase është rishfaqur në rrjetet sociale përpara finales së Kupës së Botës të së dielës kundër Francës.

Thuhet se është intervista e parë e Messit, e cila u shfaq në gazetën La Capital në qytetin e tij të lindjes, Rosario.

Ai u botua në shtator 2003, vetëm disa muaj para se të transferohej në Barcelonë.

Në artikull, Messi u ka dhënë përgjigje të shpejta disa pyetjeve në lidhje me shpresat dhe ëndrrat e tij për të ardhmen.

Pasi zbuloi se hobi i tij është të dëgjojë muzikë, më vonë lindi pyetja për një punë të mundshme për të ardhmen.

Edhe si fëmijë, Messi e dinte gjithmonë se do të merrej me sport, pavarësisht nëse e luante atë profesionalisht apo jo.

“Profesor P.E.”, u përgjigj ai.

Megjithatë, adoleshentët i ka pasur gjithmonë synimet për t’u bërë një nga futbollistët më të mëdhenj ndonjëherë.

Kur u pyet për çfarë shpresonte, ai u përgjigj: Të luaj në divizionin e parë me Newell’s Old Boys”.

Megjithëse Messi nuk luajti kurrë në divizionin e parë të Argjentinës me klubin e tij të fëmijërisë, ai fitoi 10 tituj të ligës spanjolle me Barcelonën, si dhe katër Liga të Kampionëve.

Por ai e kishte realizuar tashmë ëndrrën e tij, që ishte: “Të luajë për Argjentinën”.

Megjithatë, Messi mund ta çojë ëndrrën e tij një ndalesë më tej me lavdinë e Kupës së Botës të dielën.

Kujtojmë se ai ka shënuar pesë gola dhe ka regjistruar tre asistime në vetëm gjashtë ndeshje në Katar.

Kategoritë
Sport