Zelensky paralajmëron krizën globale të ushqimit

Duhet të ketë “masa të menjëhershme” për të zhbllokuar portet ukrainase për të mundësuar eksportet e grurit, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Duke postuar në Telegram pasi foli me presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, i cili ka vizituar portin ukrainas të Odesës, Zelensky shkroi: “Është e rëndësishme të parandalohet një krizë ushqimore në botë e shkaktuar nga veprimet agresive të Rusisë”

Ai shtoi: “Duhet të merren masa të menjëhershme për të zhbllokuar portet e Ukrainës për eksportet e grurit”.

Ukraina dhe Rusia janë të dyja pjesëmarrëse të konsiderueshme në prodhimin botëror të ushqimit, duke përfaqësuar 53% të tregtisë globale në vaj luledielli dhe fara, dhe 27% në grurë, sipas Kombeve të Bashkuara.

Kategoritë
BotaLajme