Zelensky publikon pamjet e sulmit me raketa në qendrën tregtare

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky publikoi pamjet e sulmit me raketa ruse, të cilat goditën një qendër tregtare në Kremenchuk. Numri i të vdekurve nga sulmi i të hënës është rritur në 20, ndërsa dhjetëra persona janë plagosur, sipas BBC.

Ministria ruse e Mbrojtjes vazhdon të mohojë akuzat, duke pretenduar se objektivi ishte një fabrikë me një rezervë armësh dhe municionesh perëndimore. Zelensky tha se këta individë do të ndëshkohen së bashku me trupat ruse të përfshira në krime lufte.

https://www.instagram.com/p/CfXOceiDrJQ/?utm_source=ig_embed&ig_rid=9f78f12e-3ddb-4537-96f3-8ee117e05030

 

“Agjencitë e zbatimit të ligjit dhe inteligjencës të Ukrainës po bëjnë çmos për të identifikuar të gjithë ushtarakët rusë përgjegjës për terrorin kundër qyteteve tona. Emrat, fytyrat dhe të gjitha informacionet për secilin nga këta terroristë do të bëhen të njohura për botën,” tha Zelensky.

Pamjet brenda natës, të publikuara nga Presidenti Zelensky, të sulmit me raketa në qendrën tregtare në Kremenchuk, sigurisht që tregojnë për vlerësimet e mëparshme ukrainase se ishte një armë Kh-22 e lëshuar nga ajri.

Karakteristikat kryesore të Kh-22

Kjo është një raketë me rreze të mesme e zhvilluar në epokën e Luftës së Ftohtë të viteve 1960, fillimisht për të sulmuar anije të mëdha luftarake. Raketa të tilla tani mund të pajisen me koka luftarake konvencionale. Ekziston mundësia që goditja të jetë kryer duke përdorur një njësi të Sistemit të Navigimit.

Vetëm disa orë pas sulmit të së hënës, Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës dha detaje se si filloi sulmi. Kh-22 u lëshuan nga bombarduesit Tupolev në rajonin Kursk të Rusisë perëndimore, afërsisht 300 km larg.

Kjo është pjesë e një modeli të njohur në këtë luftë, ku avionët rusë lëshojnë raketa brenda zonës mbrojtëse të territorit rus, duke përdorur rrezen e raketave për të arritur objektivat qindra milje larg. Në fundjavë, bombarduesit rusë lëshuan gjithashtu raketa në Kiev nga Deti Kaspik – një distancë prej 900 miljesh.

Sulme të ngjashme u raportuan nga e njëjta zonë kundër Odesës në prill.

Kategoritë
BotaLajme