Zelensky: Rusia tashmë po përgatit qytetarët për luftë bërthamore

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky pretendon se Rusia ka filluar përgatitjen e qytetarëve të saj për një luftë të mundshme bërthamore dhe ka kërkuar sanksione shtesë kundër regjimit të Vladimir Putin.

Në një intervistë për BBC, ai mohoi se kishte bërë thirrje që Rusia të sulmohej, duke theksuar se deklaratat e tij të mëparshme ishin përkthyer gabimisht. Në javët e fundit, ushtria ukrainase ka çliruar pjesë të mëdha të territorit në lindje të vendit. Gjatë çlirimit të territoreve, Putin mori një vendim për të aneksuar katër rajone të Ukrainës – Kherson, Zaporozhye, Donetsk dhe Luhansk.

Përveç kësaj, ai vendosi të mobilizojë 300,000 ushtarë shtesë.

Vendimi i aneksimit shkaktoi frikë se lufta do të ndizet më tej. Putin dhe zyrtarë të tjerë rusë kanë thënë se ekziston mundësia e përdorimit të armëve bërthamore, pra armëve taktike. Megjithatë, Perëndimi nuk është i bindur se Moska është vërtet e gatshme për këtë. Megjithatë, Zelensky siguron se Rusia tashmë po përgatitet për një gjë të tillë.

“Ata kanë filluar të përgatisin shoqërinë dhe është shumë e rrezikshme. Ata janë gati ta bëjnë këtë, t’i përdorin ato armë. Ata po debatojnë nëse do ta bëjnë apo jo. Është mjaft e rrezikshme kur diskutohet,” tha ai.

Presidenti ukrainas dha një intervistë për BBC disa orë pasi presidenti amerikan Joe Biden tha se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore është më i larti që nga kriza e raketave Kubane. që nga viti 1962.

Zelenski bëri thirrje për veprime shtesë kundër Rusisë, sepse, siç tha ai, përbën rrezik për të gjithë planetin. Për të kjo nënkupton vazhdimin e sanksioneve kundër Rusisë. Ai vuri në dukje se Putini po përpiqet ta kthejë centralin bërthamor të Ukrainës në pronë ruse. Ai u tha rusëve të fundit të mobilizuar se ata ishin “ushqim për top”.

Kategoritë
BotaLajme