Zelenskyy i kërkon OSBE-së të bëjë më shumë për ta ndihmuar Ukrainën kundër Rusisë

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës është “test për çdo organizatë ndërkombëtare” që tregon nëse ajo organizatë ka ndonjë rëndësi dhe nëse është e aftë për “diçka tjetër përveç teksteve”, tha presidenti ukrainas

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i kërkoi Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të bëjë më shumë për ta ndihmuar atë që të triumfojë ndaj Rusisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Unë ju bëj thirrje të bëni gjithçka që është e mundur në mënyrë që Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë të bëhet bashkëkrijuese e fitores mbi terrorin rus, dhe për rrjedhojë një bashkëkrijuese e paqes në kontinentin tonë”, tha Zelenskyy gjatë një fjalimi me video për Asamblenë Parlamentare të OSBE-së, takim në kryeqytetin polak Varshavë.

Zelenskyy kritikoi OSBE-në se nuk ishte pjesë e platformave ndërkombëtare që tregojnë përpjekje kundër Rusisë dhe në izolimin e Moskës, veçanërisht duke vënë në pikëpyetje vazhdimin e anëtarësimit të Rusisë në organizatë.

“Nëse nuk do të ishte vendimi i Polonisë për vizat për delegacionin rus, për të cilin i jam mirënjohës Polonisë… përfaqësuesit e shtetit terrorist mund të ishin sot mes jush. Ky fakt është një tallje e hapur me të gjitha parimet mbi bazën e të cilave u krijua OSBE-ja”, tha Zelenskyy, duke iu referuar refuzimit të Varshavës për t’i dhënë vizë delegacionit rus për të marrë pjesë në një takim të OSBE-së më 1-2 dhjetor në Lodz të Polonisë.

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës është “test për çdo organizatë ndërkombëtare” që tregon nëse ajo organizatë ka ndonjë rëndësi dhe nëse është e aftë për “diçka tjetër përveç teksteve”, tha presidenti ukrainas.

“Unë ju bëj thirrje që të bëni gjithçka që mundeni për të siguruar që OSBE-ja të jetë në mesin e atyre që janë me të vërtetë në gjendje të ndalojnë terrorin dhe të ndihmojnë në sjelljen e vrasësve dhe torturuesve rusë para drejtësisë. Nëse mund të veproni në mënyrë efektive në nivelin e parlamenteve tuaja kombëtare, atëherë asambletë parlamentare duhet të jenë në gjendje të veprojnë gjithashtu – dhe jo vetëm në nivelin e dënimeve verbale”, shtoi ai.

Marrëdhëniet midis Polonisë dhe Rusisë janë acaruar tutje nga shkurti i këtij shkurti, kur Moska nisi luftën kundër Ukrainës, duke shkaktuar që miliona refugjatë të ikin në Poloni, vend ish-anëtar i Paktit të Varshavës.

Më 15 nëntor, një raketë ukrainase ra në Poloni, duke vrarë dy persona. Raketa u tha se me shumë gjasë ishte shkrepur për t’u mbrojtur nga sulmet ajrore ruse, ndërsa Perëndimi ka fajësuar Rusinë për incidentin.

Kategoritë
BotaLajme