Zëvendësoi Cristiano Ronaldon, shënoi tre gola dhe asistoi

Sulmuesi portugez Goncalo Ramos ishte lojtari i ndeshjes në ndeshjen e 1/16-tës, në të cilën Portugalia mposhti Zvicrën me rezultat 6:1. Ramos, një qendërsulmues 21-vjeçar, shënoi tre gola dhe asistoi një herë. Dy golat në të cilët ai nuk mori pjesë ishin goli i dytë i Portugalisë, i cili u asistua nga Bruno Fernandes dhe shënoi Pepe, dhe i gjashti, i cili u shënua shkëlqyeshëm nga Leao.

Ishte vetëm paraqitja e pestë e Ramos për ekipin kombëtar dhe ai shënoi gjashtë gola. Në Botërorin para ndeshjes me Zvicrën grumbulloi 12 minuta, nëntë në ndeshjen kundër Uruguait dhe tre në ndeshjen me Ganën. Trajneri Fernando Santos e futi në formacionin titullar, ku zëvendësoi Cristiano Ronaldon.

Goncalo Ramos është një lojtar i Benfica-s, i cili ka shënuar 14 gola në 23 ndeshje këtë sezon. Përveç kësaj, ai regjistroi gjashtë asistime. Sipas Transfermarkt, ai kap vlerën e 24 milionë eurove. Çmimi i tij me siguri do të rritet pas kësaj performance.

Kategoritë
Sport