Zhurma shurdhuese u dëgjuan në qiell ! Avionët luftarkë ndoqën UFO-të

Një zhurmë shurdhuese u dëgjua në qiell, një mësues që po kalonte kohë në parkun e mrekullive natyrore përqafoi celularin e tij. Në regjistrimin e jashtëzakonshëm, një rreth i bardhë rrethor që fluturon përpara avionëve është qartë i dukshëm.

Kanë kaluar 75 vjet që nga raportimi i rastit të parë. Kur gjethet e kalendarit tregonin vitin 1947, një disk fluturues u pa mbi hapësirën ajrore të SHBA. Asgjë nuk do të ishte më njësoj, ngjarja nisi një histeri masive mbi trupat e huaj të paidentifikuar.

Pasi ushtria amerikane dhe NASA rrëfyen për herë të parë UFO-t majin e kaluar, pamjet e reja të regjistruara kanë bërë jehonë në mbarë botën.

Gati një muaj pas videove që goditën botën, është regjistruar një imazh i jashtëzakonshëm, këtë herë në Maine të SHBA-ve. Një ditë tipike vere me diell në Parkun Kombëtar Acadia.

Alex McCall, një ish-pilot, po kalonte kohë në parkun natyror me vajzën dhe mbesën e tij. Papritur, në qiell u dëgjua një zhurmë shurdhuese.

Dy avionë luftarakë amerikanë po fluturonin mbi park me shpejtësi rrufeje. Megjithatë, një ndryshim tërhoqi menjëherë vëmendjen e tyre. Videoja e marrë nga vajza e Alex McCall, e cila është mësuese, tregon qartë një rreth të bardhë rrethor që fluturon para avionëve amerikanë.

Pamjet zmadhuese të regjistruara me një telefon celular tregojnë aeroplanët duke u përpjekur të kapin diskun e bardhë fluturues të paidentifikuar.

Ish-piloti McCall, i cili fluturoi në qiell për 25 vjet, thotë se objekti që lëviz me shpejtësi përpara avionëve luftarakë nuk mund të jetë një avion tjetër.

“Ne ishim me pushime në Maine, kishte dhjetëra njerëz rreth nesh. Vajza ime dhe nipi panë avionë luftarakë që fluturonin në qiell. Vajza ime nxori telefonin dhe tregoi drejtimin e duhur, por ajo nuk mund të thoshte nëse po bënte një video. Ajo ndaloi së xhiruari kur nuk mund të shihte më aeroplanët që fluturonin përtej qiellit. Gjithçka ndodhi kaq shpejt. “Nuk ishim vetëm ne. Një person në park tha se nëna e saj kishte një foto më të mirë. Në video , mbesa ime thotë se i pëlqen aeroplanët luftarakë, mund ta dëgjoni. Të gjithë menduan se gjëja e bardhë ishte një avion tjetër luftarak, derisa pashë videon që regjistroi vajza ime.”

Alex McCall shton se ai pa një objekt të ngjashëm gjatë fluturimit me një aeroplan në vitin 1996.

Një pilot kërkim-shpëtim i quajtur Kenneth Arnold tha se kishte parë nëntë “gjëra të ngjashme me pllaka” pranë malit Rainier të Uashingtonit në vitin 1947, vajza e të cilit i kalonte 1600 kilometra në orë. Brenda disa javësh, ‘disk fluturues’ ishte raportuar në 40 shtete të tjera.

Më 19 korrik 1952, Edward Nugent, kontrollor i trafikut ajror në Aeroportin Kombëtar të Uashingtonit, vuri re një objekt që lëvizte ngadalë në ekranin e radarit dhe me shaka i tha shefit të tij: “Ja një flotë me disqe fluturuese!”

Para fundit të natës, një pilot raportoi se kishte parë objekte të ngjashme të pashpjegueshme dhe radarët kapën objektet në dy baza lokale të Forcave Ajrore, Andrews dhe Bolling. Sinjalet e radarit treguan objekte në hapësirën ajrore të kufizuar mbi Kapitol dhe Shtëpinë e Bardhë, ndërsa dy avionë F-94 të Forcave Ajrore skanuan Uashingtonin në kërkim të disqeve fluturuese. Sapo F-94 hynë në zonë, sinjalet e radarit u zhdukën dhe ata u kthyen në bazë pasi nuk gjetën asgjë. Sapo ata u larguan, sinjalet u rishfaqën në radar, sipas Washington Post.

Kategoritë
Të ndryshme