Zhurmë e paparë pas njoftimit se Drogba u konvertua në Islam, ai duhej të shpjegonte se çfarë ndodhi

Sulmuesi legjendar i Bregut të Fildishtë, Didier Drogba, ka shkaktuar mjaft bujë në rrjetet sociale pasi u shfaqën fotot e një ceremonie të supozuar të konvertimit. Mirëpo asi me eksperiencë e ka mohuar dhe ka shpjeguar se çfarë ka ndodhur.

Lajmi u përhap shpejt në rrjetet sociale, por doli të ishte i pavërtetë, me Drogba që pretendonte se në fotot që e shfaqnin duke u falur, ai thjesht po i bënte respekt fqinjëve të tij myslimanë.

“Kjo histori po bëhet virale, por unë nuk e ndryshova fenë time. Thjesht po respektoja vëllezërit e mi muslimanë që vizitova në fshatin tim. Një moment bashkimi. Shumë dashuri dhe bekime për të gjithë”, ka shkruar legjendar Drogba.

Përveç Chelseat, për të cilin luajti 254 ndeshje dhe shënoi 104 gola në dy raste, Drogba luajti edhe për Le Mans, Guingamp, Marseille, Shangai, Galatasaray, Montreal dhe Phoenix.
Ai luajti 105 ndeshje dhe shënoi 65 gola për kombëtaren e Bregut të Fildishtë.

Kujtojmë se së fundmi Clarence Seedorf, ish-mesfushori i Milanit dhe Holandës, ka bërë të ditur lajmin se është konvertuar në fenë islame, e para tij këtë e kishin bërë edhe asistë si Emmanuel Adebayor dhe Franck Ribery.

Kategoritë
Sport