Zonja e Parë e Ukrainës në një vizitë të rëndësishme sot në SHBA

Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska do të takohet ditën e sotme me zonjën e parë të SHBA-së Jill Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Ato u takuan për herë të fundit gjatë vizitës së paparalajmëruar të Biden në Ukrainën perëndimore në maj, kur ata vizituan një shkollë dhe u bashkuan me fëmijët që po bënin dhurata për Ditën e Nënës.

Zelenska u takua të hënën me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken në Uashington.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se Zelenska dhe Blinken folën për “kostot njerëzore të mëdha dhe në rritje të pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë” dhe se Blinken theksoi përkushtimin e SHBA për të mbështetur Ukrainën.

“Sekretari Blinken përgëzoi punën e zonjës së parë Zelenska për të ndihmuar ukrainasit e prekur nga lufta,” tha Price.

Ai përsëriti se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ofrojnë ndihmë për të ndihmuar Ukrainën t’i përgjigjet sfidave të rëndësishme ekonomike dhe humanitare me të cilat përballet, duke përfshirë mbështetjen e iniciativës së shëndetit mendor të zonjës së parë për qytetarët e prekur nga lufta.

Programi i Zelenska përfshin gjithashtu shkuarjen në Capitol Hill të mërkurën për t’iu drejtuar ligjvënësve.

Kategoritë
BotaLajme